مجله فرهنگی – هنری ایران من

جمعه ۳۰ فروردین ۱۳۹۸ - Friday 19 April 2019
jamesfenton

شعر آنسوی: جیمز فنتون

جیمز فنتون James Fenton"" جیمز فنتون شاعر،روزنامه نگار،منتقد ادبی و استاد سابق دانشگاه آکسفورد وبرگزیده ی جایزه "پن پینتر" در زمینه ی آزادی زبان است.بیشتر درون مایه ی اشعار او را جنگ شکل می دهد. "گلوله و ...

by2

معرفی فیلم Venom

بخش پیشنهاد فیلم ما بعد از دو سال دوباره شروع شده . فیلم تخیلی venom رو برای شروع دوباره این بخش انتخاب میکنیم با بازی بی نظیر تام هاردی . این فیلم را پیشنهاد میکنیم ببینید و شما هم اگر فیلم ...

مخ پریشونهای شلم

نمایش کودک مخ پریشونهای شلم 22 و 23 و 24 شهریور 1396 تالار هنر

مجله فرهنگی هنری ایران من : نمایش کودک مخ پریشونهای شلم تالار هنر قیمت بلیت ها : 15 هزارتومان چهارشنبه 22 شهریور 1396 ساعت 18:00 پنج‌شنبه 23 شهریور 1396 ساعت 18:00 جمعه 24 شهریور 1396 ساعت 18:00 خرید اینترنتی : iranconcert.com   این برنامه برای تمام رده های سنی ...

جمعه 24 شهریور 1396 ساعت 21:30

جنگ معین شو 22 و 23 و 24 شهریور 1396 سالن اندیشه معلم

    مجله فرهنگی هنری ایران من : جنگ معين شو  سالن اندیشه معلم قیمت بلیت ها : از 30 تا 35 هزارتومان چهارشنبه 22 شهریور 1396 ساعت 20:30 پنج‌شنبه 23 شهریور 1396 ساعت 19:30 پنج‌شنبه 23 شهریور 1396 ساعت 22:00 جمعه 24 شهریور 1396 ساعت 19:00 جمعه 24 ...

شوایک

تئاتر شوایک از 5 تا 14 مهر ماه 1396 تالار وحدت

مجله فرهنگی هنری ایران من : تئاتر شوایک از تالار وحدت قیمت بلیت ها : از 25 تا 80 هزارتومان چهارشنبه 5 مهر 1396 ساعت 21:00 پنج‌شنبه 6 مهر 1396 ساعت 21:00 چهارشنبه 12 مهر 1396 ساعت 21:00 پنج‌شنبه 13 مهر 1396 ساعت 21:00 جمعه 14 مهر ...

هفتم پاییز

نمایش هفت عصر هفتم پاییز 24 و 26 و 27 و 28 و 29 و 30 و 31 شهریور 1396 سالن چهارسو تئاتر شهر

مجله فرهنگی هنری ایران من : فیلم هفت عصر هفتم پاییز سالن چهارسو تئاتر شهر قیمت بلیت ها : 25 هزارتومان جمعه 24 شهریور 1396 ساعت 19:45 یکشنبه 26 شهریور 1396 ساعت 19:45 دوشنبه 27 شهریور 1396 ساعت 19:45 سه‌شنبه 28 شهریور 1396 ساعت 19:45 چهارشنبه 29 شهریور ...

  • by2
  • مخ پریشونهای شلم
  • جمعه 24 شهریور 1396 ساعت 21:30
  • شوایک
  • هفتم پاییز
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
موضوع: کافه موسیقی,گفتگو,موسیقی   -   ۱۲ آذر ۱۳۹۱   -   5,729 بازدید

گفتگویی با محمدرضا صادقی

 محمدرضا صادقی ،خواننده باریتون و سولیست ارکسترسمفونیک تهران و مدرس صداسازی کلاسیک

مجله ایران من : این روزها گرایش به بازار خوانندگی، تب داغ و تندی دارد. اما دانستن مسیری صحیح برای رسیدن به نقطه ای مطلوب در این عرصه، همواره سخت و دشوار بوده و هست. یکی از راه های آگاهی از مسیری درست برای طی طریق هنرجویانی که به تازگی پا به این عرصه می گذارند یا گذاشته اند، رایزنی با استادان کاربلد و متخصص است. بنابراین بر آن شدیم تا در این رابطه صحبتی با محمدرضا صادقی خواننده باریتون و سولیست ارکسترسمفونیک تهران و مدرس صداسازی کلاسیک داشته باشیم. او متولد یکم مهر ۵۱ در شهر اراک، از شاگردان ارشد مرحوم استاد محمد نوری و دکتر محمد سریر بوده و از جمله فعالیت های او می توان به همکاری اش با ارکستر ملی ایران و ارکستر زهی ارمنستان اشاره کرد. او فعالیت حرفه ای اش را در سال ۷۳ آغاز کرد و از جمله آثارش در مدت سه سال شاگردی نزد استاد نوری خوانندگی تیتراژ پایانی فیلم «لیلی با من است» است. در سال ۷۵ جذب ارکسترسمفونیک تهران شده و از همان سال ها با تدریس در همان گروه پا به عرصه تدریس گذاشته و در سال ۸۰ پس از تاسیس اولین آموزشگاه استاد نوری از طرف ایشان به عنوان مدرس، دعوت به همکاری می شود. در سال ۸۸ و در دومین آموزشگاه استاد نوری هم فعالیت تدریس خود را در کنار استاد ادامه داده و در این سال ها هم در آموزشگاه های دیگر در سطح تهران به تدریس مشغول بوده و هست.

به اعتقاد برخی منتقدان خواننده هایی که به شکل علمی و صحیح آواز می خوانند به تعداد انگشتان دست اند! طی تجربه هایی که از مسیر فراگیری تا تدریس خود در این چندساله حرفه ای تان داشته اید، به نظر شما روش صحیح علم آموزی در رشته آواز چیست؟
شرط اول داشتن یک گوش موسیقایی خوب است. یعنی توان تشخیص نت های زیر از بم سپس ورود به کلاس های تئوری و سلفژ (که به آشنایی با الفبای موسیقی چون دانستن جایگاه روی خطوط حامل، وزن خوانی، شناخت گام ها و فواصل می پردازد و پس از آن سلفژ که به خواندن فرکانس های مربوط به هر نت می باشد). هنرجو بعد از گذراندن این دوره یا همزمان با آن می تواند به فراگیری تکنیک های صداسازی و خوانندگی بپردازد. لازم به ذکر است این شیوه آموزش در مدارس ابتدایی کشورهای پیشرفته، درسی از دروس الزامی آنهاست.

از آنجایی که تخصص شما تدریس در رشته صدا سازی است، می خواهم بپرسم صداسازی چیست و چه کاربردی دارد؟
تعریف کلی آن دوری از تقلید و پرورش وسعت، حجم، رنگ دهندگی صدا و ایجاد قدرت انعطاف در صوت است. در این دوره، هنرجو با آناتومی اندام های تنفسی (دیافراگم) و صوتی اش (در حنجره) آشنا می شود. یاد می گیرد که چگونه طبیعی و به دور از هر تنش تنفس کرده و آواز بخواند. یاد می گیرد که چطور بدون کمک گرفتن از عضلات مزاحم در گردن، فک و صورت و همچنین هدایت صدا به حفره های سینوسی در جمجمه، صدایی منحصربه فرد داشته و با این شیوه همچون خوانندگان اپرا با صوتی حجیم، پرقدرت و منعطف به اجرا بپردازد.

آیا صداسازی فقط مخصوص رشته آواز است یا خیر؟
خیر. اصولاصداسازی پایه هرنوع از صداپیشگی است. خواننده های سنتی، پاپ، راک، کلاسیک و تمام ژانرهای آوازی حتی قاریان قرآن، مداحان، وکلا، گویندگان، مجریان، آنهایی که به نوعی مجبورند از صدایشان کار زیادی بکشند به دانستن و گذراندن دوره صداسازی توصیه می شوند. البته زمان دوره و سطح کار در هر مورد فرق می کند. روشن است که برای خوانندگان، این دوره طولانی تر و برای دیگر گروه ها کوتاه تر است.

هنرجویی که برای اولین بار پا به کلاس صداسازی می گذارد، چه چیزی برای جذب وی در بدو ورود، نیاز است؟
دارا بودن گوش موسیقایی خوب، ملاک پذیرش ماست بعد هم، ارزیابی سلامت صوت توسط یک گفتاردرمان و اگر هنرجویی بیماری صوتی داشته باشد و از آن مطلع نباشد پس از بازیابی سلامت حنجره می تواند تمرین های صداسازی خویش را آغاز کند. شایان ذکر است که در این راه تعیین هدف، پشتکار و تمرین های منظم هنرجو نیز تضمین کننده پیشرفت او خواهد بود.

یعنی هدفمندی هنرجو در این مسیر بر تدریس شما هم تاثیر می گذارد؟
بله، به طور مثال فردی که می خواهد در زمانی کوتاه آلبومی روانه بازار کند و کلاس هایش را پس از چند ماه رها می کند، نمی تواند هنرجویی جدی در این راه باشد. عدم جدیت وی علاوه بر آسیب به صدای خویش به جایگاه معلمش نیز در جامعه لطمه وارد می کند. دوره صداسازی باید کامل شود تا تاثیر آن بر صوت همیشگی و پایدار باشد.

دوره صداسازی به طور متوسط چقدر طول می کشد؟
فیزیولوژی حنجره و اندام های گفتاری افراد از بافت حنجره گرفته تا بافت دهانی- گفتاری، اندازه فک، چیدمان دندان ها، بافت سینوس ها در جمجمه، اندازه بینی، مختصات فیزیکی صوت (شکل و طول تارهای صوتی) با هم متفاوت است بنابراین طول دوره برای افراد مختلف فرق می کند اما به طورکلی، مبنایی ترین دوره صداسازی دو سال طول می کشد.

و بعد؟
وقتی هنرجو بر امکانات صدای خود اشراف پیدا کرد و در حقیقت سکان دار کشتی خود شد آنگاه بنا بر میل و علاقه شخصی اش برای ادامه کار به مدرس متخصص آن ژانر موسیقی سپرده می شود حال خواست او آواز سنتی باشد یا راک یا کلاسیک. می خواهم این را هم بدانید که در کشورهای غربی که صداسازی صحیح از آنجا نشات گرفته دوره آواز کلاسیک نزدیک به ۱۰سال است. اما در ایران به دلیل عدم آگاهی لازم در این راه و شرایط روز جامعه از نظر اقتصادی، آشفتگی تولید انواع موسیقی در بازار و دلایلی دیگر خوانندگان در این عرصه، زمان کافی صرف این کلاس ها نمی کنند و بدون گذراندن دوره به صورت کامل، آلبومی نه چندان حرفه ای (از نظر محتوای ترانه و بافت موسیقایی غالب بر آن) روانه بازار کرده و متاسفانه چندسال بعد نیز به دلیل عدم استقبال مردم یا اقبال عمومی سرخورده شده و خوانندگی را رها می کنند.

همان طور که می دانیم داشتن یک معلم صداساز خوب، یکی از ملزومات فراگیری در این رشته است. چه فاکتورهایی برای شناسایی یک مدرس صداساز خوب لازم است؟
یک معلم صداساز باید اطلاعات کاملی راجع به آناتومی بدن به خصوص حنجره و سیستم تنفسی داشته باشد. خود نیز باید الگوی مناسبی از صدا باشد. من معتقدم برای فراگیری بهتر این فن باید یک هنرجوی خانم پیش استادی خانم و یک هنرجوی آقا پیش استادی آقا و ترجیحا در محدوده صوتی خویش درس بگیرد. یک معلم خوب باید بتواند نقص های صدای هنرجو را دریافته و با بیانی ساده و روان راهکار مناسبی برای رفع آنها به هنرجو ارایه کند. در تدریس نکته بین و نکته سنج بوده و با نوازندگی پیانو آشنا باشد.
بعضی از معلمان در کلاس شان با نواختن گیتار از هنرجو می خواهند قطعه ای را که او می خواند تقلید کنند آیا این شیوه آموزش صحیح است؟!
خیر، به هیچ وجه. ببینید برای هنرجوی مبتدی دشوار است که از یک گیتار صدا بگیرد تا یک پیانو. پیانو غالبا یک ساز همیشه کوک است و فرکانس های دقیق و تمیزتری از نت ها را اجرا می کند اما گیتار با دمای هوای کلاس یا زیاد نواختن، کوک خالی می کند و نت هایی فالش و غیردقیق ارایه می دهد که می تواند برای گوش هنرجو مضر باشد. من تاکنون شیوه تدریس آواز با گیتار را در هیچ کجای دنیا ندیده و نشنیده و در هیچ کتابی مطالعه نکرده ام! این را هم بگویم که کار کردن روی یک قطعه آوازی قبل از آموزش تمرینات نفس گیری صحیح، شناخت اندام های گفتاری و صوتی، غیر از آسیب رساندن به حنجره، نتیجه ای در بر نخواهد داشت و قطعا این روشی غیرعلمی و غیرحرفه ای است. متاسفانه در کلاس های آواز پاپ بیشتر شاهد این گونه کار کردن هستیم تا استادان کلاسیک، که از مجراهای آموزشی درستی عبور کرده اند و صاحب یک متد تدریس کارآمد هستند.

بعضی ها فکر می کنند صداسازی کلاسیک فقط مختص به سبک کلاسیک است، یعنی مثلایک خواننده پاپ باید پیش یک استاد صداساز پاپ برود، آیا این درست است؟
خیر، صداسازی کلاسیک اصولی ترین متد صداسازی در جهان است، همواره شاهد هستیم که خوانندگان درجه یک غربی قبل از پرداختن به شیوه خوانندگی پاپ از دوره صداسازی کلاسیک بهره می برند تا در ارایه صدایی بهتر توانمند ظاهر شوند (مانند خانم ماریا کری). در کل صداسازی کلاسیک یک پایه و پیش نیاز برای پرداختن به تمامی مکاتب آوازی است.

چه آینده ای برای افرادی که دوره های صداسازی را می گذرانند متصور هستید؟
بستگی دارد که خود هنرجو به چه هدفی پا به کلاس صداسازی گذاشته است. اما در کل اگر هنرجویی پیگیر و به واقع علاقه مند باشد علاوه بر مشورت با من از مشورت با استادان دیگر هم بهره خواهد برد. مثلادوستانی که هدف شان تولید قطعه در بازار پاپ ایران است با معرفی به یک شاعر، آهنگساز و تنظیم کننده خوب به تولید اولین اثرشان مشغول می شوند و مسیر های مختلف را برای جذب مخاطبان خود می پیمایند و این راه را ادامه می دهند تا تولید آلبوم، کنسرت و کلیپ که البته از محدودیت های موجود برای جوانان و دشواری های معرفی خود به جامعه و کسب مجوز های وزارت ارشاد نباید غافل شد! متاسفانه این مسیر معرفی هم اکثرا باعث سرخوردگی آنان می شود. خوانندگان علاقه مند به ژانر موسیقی سنتی هم به همین شکل، پس از معرفی به استادی در این رشته با آموختن دستگاه ها، گوشه ها و ادوات تحریری و راهنمایی های استاد مزبور طی طریق خواهند کرد. خوانندگان علاقه مند در حوزه کلاسیک هم به طور معمول جذب گروه های کر شده یا با مهاجرت به کشورهای غربی برای ادامه تحصیل اقدام می کنند و در گروه های اپراکلاسیک غربی شاغل می شوند. درباره خانم ها هم باید گفت به دلیل محدودیت ها اکثرا جذب گروه های کر می شوند. پیرامون معرفی جوانان دوره دیده البته رسانه های جمعی چون صداوسیما هم خود می تواند سکویی باشد که متاسفانه گه گاه با معرفی صداهای غیرعلمی باعث لغزش جوانان در انتخاب الگوهای صدایی مطلوب می شود.

جایگاه صداسازی در ایران کجاست و آیا تا امروز مورد استقبال جویندگان رشته آواز قرار گرفته است؟
متاسفانه به صداسازی خیلی جدی پرداخته نمی شود، در صورتی که اساسی ترین قسمت رشته آواز است، حتی گاهی در کلاس های آواز کلاسیک می بینیم که بیشتر وقت هنرجو در کلاس، به خواندن قطعات آوازی کلاسیک و جمع آوری رپرتواری سنگین می گذرد و تنها دقایقی به صداسازی اختصاص می یابد. باید بگویم شاید خواندن این قطعات به خواننده کمک زیادی کند اما نمی تواند نقایص زمینه ای او را برای ارتقای کیفیت لازم در اجرا از بین ببرد. گاهی هم یک هنرجو پس از چند سال در چنین کلاسی با وجود یادگیری چندین قطعه آوازی پی به نقایص زمینه ای صدای خود برده بنابراین تصمیم می گیرد تمرینات بیسیک صداسازی را از سرگیرد. البته در این بین هستند استادانی که کار خود را به درستی پیش می برند.

شرایط حال حاضر موسیقی آوازی در حوزه پاپ را چگونه ارزیابی می کنید و در چنین شرایطی می توان یک خواننده متعهد به موسیقی فاخر باقی ماند؟
به دلیل هجوم ماهواره ها، سرعت انتقال داده ها در این شاخه از موسیقی در اینترنت، سردرگمی بدی برای مخاطبان به خصوص جوانان ایجاد شده است، به طوری که تمییز دادن یک موسیقی فاخر از غیرفاخر برای آنها کار مشکلی است. من این اتفاقات را خوشایند نمی بینم. گاهی اوقات هم خواننده از مجرای درست و سالمی عبور می کند اما به دلیل فشار های موجود در جامعه و همین درهم ریختگی تولیدات، مجبور به تغییر مسیر صحیح می شود و در این غرقاب، جریان آب برای او تصمیم می گیرد. شاید باید توسط استادان صاحب نام در کشور یک بررسی کلی و یک آسیب شناسی جدی بشود و راهکار مناسبی برای حل این مشکل ارایه شود.

شما در اپرای عروسکی مولوی هم حضور داشتید، اگر امکان دارد راجع به این تجربه کمی توضیح بدهید؟
بله، آقای بهزاد عبدی-که از آهنگسازان خوب زمانه ماست- به من پیشنهاد حضور در این کارها را دادند و من وقتی فضای کلی کار را شنیدم علاقه مند شدم تا توانمندی آواز کلاسیک را بر زبان زیبای فارسی تجربه کنم. جان بخشیدن به عروسک پارچه ای «امیر تومان مغول» برایم تجربه جالبی بود و اخیرا هم شنیدم که اپرای حافظ روی صحنه رفته که متاسفانه با اینکه من از صداهای تاثیرگذار در اپراهای قبلی بودم هنوز به طور رسمی دعوتی به جهت بازدید از این نمایش از من به عمل نیامده است!

پیرامون همکاری با دکتر محمد سریر توضیح دهید. آیا اثر تازه ای به همراه ایشان در دست تولید دارید؟
دکتر محمد سریر پس از استاد نوری دومین استادی هستند که در مسیر موسیقی ام بسیار تاثیرگذار بوده است. حقیقتا شاید اگر آموزش ها و حمایت های پدرانه ایشان نبود به نقطه درخشان فعلی نمی رسیدم. در این راه تا به دشواری هایی برمی خوردم ایشان مشوق من می شدند و مرا به ادامه راه دلگرم می کردند. من و دکتر سریر به طورجدی از سال۸۱ با تولید چند قطعه «به خاطر پرنده/عاشقانه/ زر ناب/ پویم سمفونی آب و…» همکاری مان را شروع کردیم. همچنین تیتراژ پایانی فیلم: «ازدواج به سبک ایرانی» با شعری از مرحوم فریدون مشیری و آهنگسازی ایشان. درباره آلبوم هم باید بگویم که ترانه هایش از نامداران ادبیات ایران همچون: حمید مصدق، فریدون مشیری، وحید ادیبی، شیون فومنی و… است که به دست توانای ایشان آهنگسازی شده و مراحل تنظیم را سپری می کند و تمرینات ما در منزل ایشان به صورت هفتگی ادامه دارد.

در روزهای اخیر گویا کاری به یاد استاد نوری خوانده اید؟
بله، کار «یادها» به مناسبت دومین سالمرگ ایشان به آهنگسازی دکتر سریر و شعری از دکتر افشین یداللهی. درباره شعر بگویم که آقای یداللهی انصافا به خوبی حق مطلب را ادا کرده اند به طوری که در این ترانه بسیار به شخصیت حقیقی استادنوری نزدیک شده اند. پس از پخش از شبکه آموزش (برنامه محترم رادیو هفت) احساسات خوبی از شنوندگان دریافت کردیم.
از آنجایی که می دانیم شما رابطه بسیار نزدیکی با استاد نوری داشته اید، ایشان را چگونه دیدید؟
محمد نوری یک اسم نیست، مجموعه ای از خصایل پاک و روحیات انسانی است، محمد نوری ساده زندگی کرد، مهربان، تاثیرگذار، دوست داشتنی و نمونه واقعی یک هنرمند بود. به من و دیگر شاگردانش می آموخت که همیشه راستگو، امیدوار و صبور باشیم و با دیگران با محبت برخورد کنیم و چطور یک هنرمند اصیل باقی بمانیم. سراسر روزهایی که خدمت ایشان بودم برای من درس اخلاق بود و زندگی.

منبع : روزنامه شرق

برچسب ها
قاسم حیدری
۲۲ دی ۱۳۹۱
۷:۳۵ ب.ظ

با سلام و تشکر از زحمات شما. من از شاگردان استاد محمدرضا صادقی و زنده یاد استاد محمد نوری بودم.چند سالی است که از عرصه آواز دور شده ام و شماره تماسی از آقای صادقی ندارم . می خواستم در صورت امکان آدرس الکترونیکی استاد محمدرضا صادقی را به این آدرس بفرستید
[email protected]

پاسخ

علی اصغر سناور
۲۲ بهمن ۱۳۹۱
۷:۰۶ ب.ظ

با عرض سلام و خسته نباشید خدمت شما و همکاران گرامیتان .
من از شاگردان استاذ صادقی هستم میخواستم از کار خوبتان تشکر کنم.
ای کاش رادیو و تلوزیون هم حسن سلیقه ی شما را داشت.
با تشکر

پاسخ

يوسف رستمي
۳۰ مرداد ۱۳۹۲
۱۰:۰۰ ق.ظ

جناب آقای صادقی
آهنگ لالائی شما زیبا و جاودانه است. در کشور ما افرادی به مانند شما کمیابند. راهتان پایدار و پررهرو باد.
آرزوی قلبی من شادکامی و بهروزی شماست.

با احترام و سپاس
رستمی

پاسخ

مهدی گودرزی
۲۸ دی ۱۳۹۲
۹:۴۲ ق.ظ

با سلام
میخواستم بپرسم دوره های آموزشی جناب آقای صادقی کجا برگزار میشه؟
آدرس یا شماره تلفن در اختیار بنده بگذارید
http://[email protected]

پاسخ

عباسی
۲۶ شهریور ۱۳۹۳
۵:۴۸ ب.ظ

با سلام و عرض خسته نباشید…
اگر برای شما مقدور هست اطلاعات تماس با اقای صادقی رو برای من بفرستید…
[email protected]
با تشکر

پاسخ

EmAD
۲۰ آذر ۱۳۹۳
۱:۳۳ ب.ظ

با سلام
چطور میتونم از اقای صادقی مشاوره بگیرم ؟؟؟
ممنون میشم که اطلاعات تماس با اقای صادقی رو برای من هم بفرستید . . .
[email protected]

پاسخ

asma
۴ خرداد ۱۳۹۴
۱۲:۰۹ ق.ظ

سلام.
لطفا آدرس و شماره تماس آموزشگاه آقای صادقی رو برای من هم بفرستید.

پاسخ

توجه کنید که نظرتان در ارتباط با همین مطلب باشد. در غیر اینصورت می‌توانید از فرم تماس استفاده نمایید.

نظراتی که با کلمات کلیدی ثبت شوند، حاوی الفاظ زشت، تبلیغاتی، سیاسی و یا توهین به اشخاص باشند، منتشر نخواهند شد.

برای پاسداشت زبان فارسی ، فقط فارسی تایپ نمایید و از فینگلیش نویسی خودداری کنید