مجله فرهنگی – هنری ایران من

دوشنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۸ - Monday 17 June 2019
jamesfenton

شعر آنسوی: جیمز فنتون

جیمز فنتون James Fenton"" جیمز فنتون شاعر،روزنامه نگار،منتقد ادبی و استاد سابق دانشگاه آکسفورد وبرگزیده ی جایزه "پن پینتر" در زمینه ی آزادی زبان است.بیشتر درون مایه ی اشعار او را جنگ شکل می دهد. "گلوله و ...

by2

معرفی فیلم Venom

بخش پیشنهاد فیلم ما بعد از دو سال دوباره شروع شده . فیلم تخیلی venom رو برای شروع دوباره این بخش انتخاب میکنیم با بازی بی نظیر تام هاردی . این فیلم را پیشنهاد میکنیم ببینید و شما هم اگر فیلم ...

مخ پریشونهای شلم

نمایش کودک مخ پریشونهای شلم 22 و 23 و 24 شهریور 1396 تالار هنر

مجله فرهنگی هنری ایران من : نمایش کودک مخ پریشونهای شلم تالار هنر قیمت بلیت ها : 15 هزارتومان چهارشنبه 22 شهریور 1396 ساعت 18:00 پنج‌شنبه 23 شهریور 1396 ساعت 18:00 جمعه 24 شهریور 1396 ساعت 18:00 خرید اینترنتی : iranconcert.com   این برنامه برای تمام رده های سنی ...

جمعه 24 شهریور 1396 ساعت 21:30

جنگ معین شو 22 و 23 و 24 شهریور 1396 سالن اندیشه معلم

    مجله فرهنگی هنری ایران من : جنگ معين شو  سالن اندیشه معلم قیمت بلیت ها : از 30 تا 35 هزارتومان چهارشنبه 22 شهریور 1396 ساعت 20:30 پنج‌شنبه 23 شهریور 1396 ساعت 19:30 پنج‌شنبه 23 شهریور 1396 ساعت 22:00 جمعه 24 شهریور 1396 ساعت 19:00 جمعه 24 ...

شوایک

تئاتر شوایک از 5 تا 14 مهر ماه 1396 تالار وحدت

مجله فرهنگی هنری ایران من : تئاتر شوایک از تالار وحدت قیمت بلیت ها : از 25 تا 80 هزارتومان چهارشنبه 5 مهر 1396 ساعت 21:00 پنج‌شنبه 6 مهر 1396 ساعت 21:00 چهارشنبه 12 مهر 1396 ساعت 21:00 پنج‌شنبه 13 مهر 1396 ساعت 21:00 جمعه 14 مهر ...

هفتم پاییز

نمایش هفت عصر هفتم پاییز 24 و 26 و 27 و 28 و 29 و 30 و 31 شهریور 1396 سالن چهارسو تئاتر شهر

مجله فرهنگی هنری ایران من : فیلم هفت عصر هفتم پاییز سالن چهارسو تئاتر شهر قیمت بلیت ها : 25 هزارتومان جمعه 24 شهریور 1396 ساعت 19:45 یکشنبه 26 شهریور 1396 ساعت 19:45 دوشنبه 27 شهریور 1396 ساعت 19:45 سه‌شنبه 28 شهریور 1396 ساعت 19:45 چهارشنبه 29 شهریور ...

  • by2
  • مخ پریشونهای شلم
  • جمعه 24 شهریور 1396 ساعت 21:30
  • شوایک
  • هفتم پاییز
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 9.7/10 (3 votes cast)
موضوع: کافه موسیقی,گفتگو,موسیقی   -   ۱۶ خرداد ۱۳۹۱   -   4,198 بازدید

گفتگویی با حامد رجبی و مسعود محمدی

گفتگوی اختصاصی مجله ایران من با خالقان ” یه زن ” حامد رجبی و مسعود محمدی ( ترانه سرا )

مجله ایران من :

یک بیوگرافی کوتاه از خودتون بگید .
مسعود محمدی : متولد شهریور ۱۳۶۴ در خرم آباد ، لیسانس مترجمی زبان ، ساکن تهران
حامد رجبی : متولد شهریور ۱۳۶۱ در لاهیجان ، فوق لیسانس مهندسی برق ، ساکن تهران

یک سوال مهم و سوال اول اینه که چرا شما دو نفر همیشه با هم کار میکنید … ؟ آیا نسبت فامیلی دارید ؟  و یا دوست هستید ؟ در مورد دوستی خودتون توضیح بدید و نوع آشنایی ؟
-سال ۸۷ بود که تو یکی از جلسات “خانه ترانه” با هم آشنا شدیم و با اینکه فضای ترانه هامون متفاوت بود از کار همدیگه خوشمون اومد ودوستیمون از همون موقع شروع شد. چند ماهی تو نوشتن ترانه به همدیگه مشاوره می دادیم تا اینکه نوشتن ترانه ای به اسم “موهای جو گندمی” که به زودی موزیک ویدیوی این کارو خواهید شنید آغاز کار مشترکمون شد که تا امروز حدود ۵۰ ترانه ی مشترک رو به دنبال داشته که تنها تعدادی از این ترانه ها تا الان برای اجرا واگذار و برخی منتشر شده.

 به نظر شما نوشتن ترانه به صورت مشترک سختره یا  دو صدایی خوندن در یک آهنگ ؟ چطور باهم کنار میاید ؟
مسلما” نوشتن ترانه ی مشترک!
چون شما در ترانه با ایدئولوژی و جهان بینی و فکرصاحب اثر سرو کار دارید و در خوندن فقط با صدای خواننده.
به سختی!!!
خوشبختانه مهمترین عاملی که باعث شده ما بتونیم کنارهم تا امروز با انگیزه کار کنیم ، متفاوت بودن ما از همدیگست.شاید اگه ما دقیقا” مثل هم فکر می کردیم و روی تمام مسائل با هم هم عقیده بودیم بعد از نوشتن چند ترانه دیگه حرف تازه ای برای گفتن نداشتیم. این چالش بین ما برای نوشتن هر ترانست که باعث میشه ما زمان زیادی رو هر روز با هم صحبت کنیم ، بحث کنیم تا برای شروع ، ادامه و اتمام هر ترانه به بهترین نتیجه برسیم. ما پیش اومده که روی ترانه ای ماهها وقت بذاریم، بحث کنیم و حتی دعوا کنیم تا به نتیجه ی دلخواهمون برسیم. نکته ی مهم اینه که در نهایت هردومون بدون تعصب به ایده ی بهتر رای میدیم. این مهمترین اصل تو کار گروهیه !

آیا قصد دارید تا آخر با هم ادامه بدید ؟
سوال سختیه! فقط می تونیم بگیم فعلا” به مستقل نوشتن فکر نمی کنیم.
تا روزی که از همدیگه یاد می گیریم و نتیجه ی کار مشترکمون بهتر از کار مستقلمون باشه به این سبک نوشتن ترانه ادامه خواهیم داد. به جرات می تونیم بگیم راهی رو که ما تو این ۳ سال با هم اومدیم وازهمدیگه یاد گرفتیم شاید به تنهایی ۱۰ سال طول می کشید تا به اینجای ترانه برسیم و قطعا” تا رسیدن به جایگاه خوب در ترانه راه زیادی پیش رو داریم که مطمئنا” در کنارهم مسیردرست رو بهتر میشه انتخاب کرد و سریعتر به هدف رسید که امید واریم این روند ادامه داشته باشه و درجا نزنیم.

از چه زمانی شروع به کار کردید ؟ و این شروع به چه شکلی بود ؟
سال ۸۷ با یکی از خوانندگان وآهنگسازان  خوب کشورمون به نام “هژیر مهرافروز ” آشنا شدیم. ایشون از ترانه هامون خوشش اومد وسال ۸۸ بود که برای یکی از خوانندگان جوان به نام “حامد غلام زاده” ۴ ترانه از ما گرفت و آهنگسازی کرد که بزودی موزیک ویدیوی چند تا ازاین کارها رو خواهید دید. ضمنا” “هژیر” و “فرزاد فرزین” با هم دوست هستند و آشنایی ما با “فرزاد” هم اینطور بود که “فرزاد” تو دفترموسیقی  “هژیر” با شنیدن یکی ازهمین ترانه ها به اسم “آدم برفی” از ترانه خوشش میاد و سراغ ترانه سرای ترانه رو از “هژیر” می گیره و…

بهتره کمی متفاوت این سوالم رو بپرسم ، همه ما میدونیم که این روزها ترانه های منتشر شده سطح کیفی مناسبی ندارند و به نوعی اوضاع ترانه اصلا خوب نیست . ترانه یه زن که از آلبوم شلیک فرزاد فرزین منتشر شده ، ترانه ای خوب و پر محتوی است که چهار چوبهای ترانه نویسی در اون به خوبی رعایت شده. در مورد این ترانه توضیح بدید و بگید یک ترانه خوب چگونه به وجود می یاد و ترانه سرای خوب چه کسیه ؟
این ترانه یه ترانه ی عاشقانست درباره ی زنهایی که تو زندگی محکم هستند و به معنای واقعی “صفت مرد بودن” برازندشون هست، با تاکید میگیم “صفت مرد بودن” نه مرد بودن از نظرجنسیت! این در حالیه که  به خیلیا که جنسیتشون مرده نمیشه این صفت رو نسبت داد! زنهایی که محکم و استوار پشت همراه زندگیشون وامیستن و کم نمیارن و می تونن گاهی تکیه گاه برای یه مرد و یا یه خانواده باشن مخاطب این ترانه هستن که تو کشورمون تعدادشون کم هم نیست.
شهیار قنبری میگه “ترانه ای رو بنویس که فکر می کنی جاش توی دنیای ترانه خالیه”
به نظر ما یه ترانه ی خوب فقط ترانه ای با وزن و قافیه ی درست نیست.یه ایده و فکر خوبه که یه ترانه ی خوب رو خلق می کنه. یه ترانه هر چقدر وزنش درست باشه ، قافیه هاش درست و جدید باشن ، واژه های زیبا داشته باشه وقتی “حرف تازه” ای نداشته باشه عمق و عمر کوتاهی داره و به هیچ وجه روی مخاطب تاثیر نمیذاره و زود فراموش میشه. ما ترانه های ماندگار زیادی داریم که وزنشون ایراد داره، قافیه هاشون با اصول قافیه در کتابهای دستوری متفاوت هست اما مردم اون ترانه ها رو دوس داشتن ، دارن و خواهند داشت چون این ترانه ها یه چیزی دارن که کمتر تو ترانه ها میشنویم و اون “حرف تازه” ست! ترانه های ماندگار حرف دارن و حرفشون هم به مرور زمان از بین نمیره و همیشه بوی تازگی میده. ما به شخصه به ترانه ای که حرف تازه ای میزنه کما اینکه ایراد وزنی و قافیه ای داشته باشه امتیاز بیشتری میدیم تا به ترانه ای که کاملا” وزن و قافیش درسته ولی حرفی برای گفتن نداره و کاملا” تکراری و یا بی محتواست که متاسفانه بخش اعظم ترانه های موسیقی امروز ما رو تشکیل میده.
به نظر ما ترانه سرای خوب و بد وجود نداره! این ترانه هست که میشه صفت خوب و بد بهش داد.بعضی وقتا شما از یه ترانه سرایی که ۲۰ تا ترانه ی عالی نوشته یه کار متوسط یا ضعیف میشنوید و بالعکس.

خواننده ترانه های شما برای شما مهم هست و چقدر روی صحیح اجرا شدن ترانه ها تون تاکید دارید ، آیا تا به حال در این زمینه به مشکلی برخوردید ؟
به همون اندازه که برای نوشتن یه ترانه باید دقت و حساسیت و صبر به خرج داد برای انتخاب آهنگسازو خواننده هم باید این حساسیتو داشت.یه ترانه ی خوب با یه ملودی یا اجرای ضعیف نابود میشه و چیزی ازش باقی نمی مونه و بالعکس یه ترانه ی متوسط می تونه با ملودی و اجرای خوب تا حدودی ضعفهاش پوشونده شه و مردم بیشتر از حد اون ترانه از اون اثر موسیقی لذت ببرن.
بله چندین بار! چند باری شده ترانمون رو بخاطرملودی ضعیف یا اجرای بد یا تاخیر بی مورد برای اجرا پس گرفتیم!
متاسفانه ما تو زمینه ی آهنگسازی به اندازه کافی افراد کاربلد نداریم! نباید به کسی بر بخوره این واقعیته و سرپوش گذاشتن روی این موضوع باعث میشه نسل جدید آهنگسازی نتونه آسیب شناسی کنه این موضوع رو و بالطبع راه حلی هم براش پیدا نخواهد کرد. بعضی وقتا شده ترانتون با ملودی آهنگساز یه حرفی میزنه  اما حرف شما تو ترانه چیز دیگه ای بوده، یعنی تلفیقها درست در نیومده. به همین دلیل ما معمولا” تو روند اجرای یه ترانه تا جایی که امکان داره سعی می کنیم با آهنگساز و خواننده به صورت یک تیم تا پایان کار همکاری کنیم و از اون دسته ترانه سراهایی نیستیم که پولمونو بگیریمو ترانه رو بدیم و مهم نباشه واسمون که چه اتفاقی واسه ترانه ای که براش زحمت کشیدیم میفته!

تا کنون با چه کسانی در زمینه ترانه همکاری داشتید ؟
فرزاد فرزین در آلبوم “شلیک” (ترانه های “یه زن” و “می دونم” و”جای خالیت”)
فرزاد فرزین در آلبوم “دلصدا” (ترانه ی” راه من(سنگرمو خالی نذار)”)
محمد مقدم به عنوان آهنگساز نکست پرشین استار ۲۰۱۲ (ترانه های “مادر” و “ایران”)
و چند خواننده ی مطرح دیگه که طی چند ماه آینده این کارها بصورت آلبوم و موزیک ویدیو پخش خواهد شد که ترجیح میدیم تا زمان پخش کار اسمی برده نشه.

بهترین ترانه ی خودتون از نظر شما و مخاطب ؟
از نظر خودمون : “یه زن” و “مادر”
از نظر مخاطب: باید از خودشون بپرسید!
(البته همه ی ترانه هامون با هم نظرسنجی نشده ولی تو نظرسنجی سایت فرزاد فرزین برای آلبوم شلیک ترانه ی “می دونم” که روی ملودی نوشتیم ، بهترین ترانه ی آلبوم از دید طرفداران انتخاب شد. ترانه ی “مادر” که اونهم روی ملودی نوشته شده وتوسط ۵ فینالیست نکست پرشین استار اجرا شده به نظرروی مخاطب خیلی تاثیر گذار بوده و اونهایی که شنیدن واقعا” دوست داشتن، البته ترانه ی “راه من” تو آلبوم دلصدا هم نظرات خوبی به دنبال داشته)

آیا تا به حال به کسی رایگان ترانه ای واگذار کرده اید ؟ آیا فرهنگ واگذاری رایگان ترانه برای شهرت را قبول دارید ؟
خیلی سوال خوبیه ولی قبل پرداختن به این “به قول شما فرهنگ” اجازه بدید به یک بی فرهنگی در دنیای فرهنگی و هنریمون اشاره کنیم. حتما” میدونید که خیلی از مردم نمیدونن یک اثر موسیقی عوامل سازنده ی متعددی مثه ترانه سرا،آهنگساز،تنظیم کننده و در شکل تصویری کارگردان موزیک ویدیو و…داره، بیشتر مردم فکر می کنن همه کار یه اثر رو خواننده انجام میده و بس! تو این سردر گمی مخاطب بعضی از خواننده ها و حتی تعدادی از آهنگسازها هم خودشون رو جزو دسته ی کسانی که این موضوع رو نمیدونن، حساب می کنن و به قول معروف خودشونو به کوچه علی چپ میزنن! این بی فرهنگی معمولا” با بزرگی خواننده ارتباط مستقیم داره یعنی هرچه خواننده معروفتر باشه این بی توجهی به حقوق عوامل سازنده بیشتر میشه (معمولا” نه همیشه!).تا وقتی این بی فرهنگی تو بازار موسیقی ما وجود داره هیچ ایرادی نمیشه به ترانه سراهای تازه کار گرفت برای اینکه اونها دوس دارن کارشون اجرا بشه و نتیجه ی کارشونو ببینن. متاسفانه تو کشور ما جایی که ترانه سراها و آهنگسازها و خواننده ها بطور مرتب کنارهم جمع بشن تا با کار همدیگه بیشتر آشنا بشن وجود نداره.مثلا” ترانه خونده شه یا آهنگی پخش بشه. من بعید میدونم مثلا” از بین ۲۰ خواننده ی برتر و پر طرفدار موسیقی داخل کشورما دوتاشون هم تو جلسات ترانه یا موسیقی (اگه وجود داشته باشه) حضور پیدا کنن!!!تو جلسات ترانه ای که خود ما شرکت می کنیم که تازه یکی از جلسات ترانه تو کشوره ترانه هایی خونده میشه که یه سر و گردن از بیشترترانه های آلبومهایی که منتشر میشه بالاتره اما به دلیل فاصله ای که بین ترانه سراها و آهنگسازها و خواننده ها وجود داره متاسفانه این ترانه ها به دست آهنگسازهای خوب نمیرسه و در بیشتر موارد اجرا هم نمیشه ، از طرف دیگه مردم هم بجای شنیدن ترانه ی خوب مجبورن ترانه ی متوسط و حتی ضعیف گوش بدن! تو بازار موسیقی ما یه ترانه سرا شاید سالها طول بکشه تا بتونه کارشو از طریق یه آهنگساز و خواننده به درستی به گوش مخاطب برسونه که همین زمان طولانی بیشتر مواقع اونها رو از ادامه ی کار دلسرد می کنه و خیلی از استعدادها رو اینطور از دست میدیم.
خوشبختانه ما از همون کار اول در ازای واگذاری ترانه هامون مبلغی رو دریافت کردیم و خیلی به این موضوع اهمیت میدیم که حقوق مادی ومعنوی هر عضو یک اثرهنری باید رعایت بشه. شاید خود ما سعی کنیم که هیچوقت ترانه بصورت رایگان برای کسب شهرت واگذار نکنیم اما مخالفتی هم با کسانی که اینکارو می کنن نداریم و به اونها تو شرایط امروز حق میدیم و این کاملا” یه نظر شخصی می تونه باشه و هرکسی می تونه برای ترانش تصمیم بگیره که به چه کسی واگذار کنه و در ازای واگذاری چقدر پول بگیره و یا رایگان بده ویا حتی یه پولیم بده تا کارشو اجرا کنن!

به نظر شما چرا خوانندگان خارج از کشوربا ترانه سراهایی داخل ایران کار میکنند ، در صورتی که ۳ ترانه سرای موفق در خارج از ایران زندگی میکنند ؟
-ترانه سراهای خارج از کشور بیش از ۳ نفر هستن شاید نزدیک به ۷ ، ۸ ترانه سرا با کارنامه ی قابل قبول در خارج داشته باشیم. دلیل رو آوردن خواننده ها ی خارج از کشور به ترانه سرایان داخلی  چند دلیل اصلی داره:
۱-کیفیت و تنوع بهترترانه های داخلی
۲- نزدیکی زبان ترانه سرایان داخل به مخاطب فارسی زبان که اکثرا” در داخل کشور زندگی می کنند
۳-افت محسوس ترانه های ترانه سرایان خارج از کشور(البته هیچوقت ترانه های ماندگارقدیمیشون فراموش نمیشن و هنوز هم به عنوان الگو برای ترانه سرایان امروز قابل ستایش هستند)
۴-قیمت پایین تر ترانه در داخل نسبت به خارج

پیشرفت موسیقی ایران را چطور می بینید ؟
اگه یه اثر موسیقی رو سه بخش کنیم یعنی ۱-ترانه ۲- ملودی ۳-تنظیم
فکر می کنیم در بخش ترانه وتنظیم پیشرفتهایی کردیم و آینده روشنه ، اما در بخش ملودی نه تنها پیشرفت نداشتیم بلکه کاور کردن و استفاده ازملودیهای یونانی و ترکی و …که متاسفانه تبدیل به یک اپیدمی بزرگ شده مانع از خلق آثار شنیدنی و ماندگار منحصر بفرد توسط آهنگسازهامون شده که این عامل آینده ی موسیقی رو تهدید می کنه.

چه سبک از موسیقی را می پسندید ؟ خوانندگان داخلی و خارجی مورد علاقه تان را نام ببرید ؟
بیشتر سبکهای موسیقی رو گوش میدیم وحتی دوس داریم که برای سبکهای مختلف بتونیم ترانه هم بنویسیم و اینو یه قدرت برای یه ترانه سرا میدونیم که بتونه برای سبکها ، خواننده ها و سلیقه های مختلف ترانه ی مناسب اون ژانر رو بنویسه. ولی سبکهای پاپ و پاپ راک رو بیشتر می پسندیم.
داخلی: فرزاد فرزین، رضا صادقی، احسان خواجه امیری
خارجی : Celine dion, Adele

نویسندگان ، شعرا و ترانه سرایان مورد علاقه خود را نام ببرید .
شاملو ، فروغ فرخزاد ، شهیار قنبری ، اردلان سرفراز و…

فرهنگ کتاب خوانی ؟ به نظر شما فرهنگ کتاب خوانی در ایران رو به بهبود است ؟  به نظرت انتشار کتاب شعر و یا ترانه کار مفیدی هست ؟ قصد ندراید کتاب منتشر کنید ؟
خب طبق آمار کتاب و کتابخوانی جایگاه خوبی نداره تو کشورمون. فکر نمی کنیم بهبودی صورت گرفته ولی باید امیدوار بود!
انتشار کتاب شعر و ترانه بسیار بسیار مفیده. ما خودمون اولین جرقه های ترانه نویسیمون با این کتابها زده شد. خیلی وقته که یه کتاب خوب و قابل دفاع تو زمینه ی ترانه یا به چاپ نرسیده یا اگه رسیده ما ندیدیمش. متاسفانه کتابهای ترانه ی سالهای اخیرتو بهترین حالت مثلا” ۱۰ تا ترانه ی خیلی خوب داره و ۴۰،۵۰ تا ترانه ی متوسط و ضعیف!که این نمی تونه یه کتاب معتبر ترانه به حساب بیاد.
قصد داریم ولی به نظر ما اگه کتاب ترانه ای چاپ میشه باید بتونه برای افرادی که میخوان تازه به دنیای ترانه وارد بشن مفید باشه یعنی تک تک ترانه ها باید حرف تازه ای داشته باشه و اصول ترانه توش رعایت شده باشه و قابل دفاع باشه.موضوع دیگه اینه که وقتی ترانه های اجرا نشده رو چاپ می کنید احتمال استفاده ی غیر قانونی از ترانه ها زیاد میشه. به همین دلیل فکر می کنیم بعد از اجرا شدن تعداد قابل قبولی از ترانه هامون کتابمون رو منتشر کنیم که حدس میزنیم تو سال ۹۲ این اتفاق بیفته.

مجله ما قصد داره از هنرمندای ایرانی حمایت ویژه ای بکنه ، مخصوصا از هنرمندان گمنام . برگزاری مسابقات ترانه ، رادیو اینترنتی ، اهدا کتاب به صورت ماهانه به برندگان مسابقات رادیویی ، حمایت از جاذبه های گردشگری داخلی ، حمایت از انشارات فرهنگی هنری کشور و حمایت از سینما و …. نظر شما به عنوان یک هنرمند در مورد برنامه های ما چیه ؟ اگر انتقاد یا پیشنهای خاصی دارید خوشحال می شیم بشنویم
خب کار خوب خوبه دیگه. تو کشوری که متاسفانه به هنر بهای کمی میدن کار شما واقعا” قابل تحسینه و امیدواریم که همیشه این حمایت به معنای واقعیش ادامه پیدا کنه و تحت تاثیر روابط و سلایق فردی قرار نگیره تا منتظر پیشرفت بیشتر تو کارای هنریمون باشیم.

برنامه های آینده شما چیه ؟
ما فعلا” تمرکزمون رو ترانه نوشتنه و قصد داریم که بتونیم با ترانه های با کیفیت تر در موسیقی کشور حضور داشته باشیم. به قول شهیار قنبری اومدن تو دنیای ترانه کار سختی نیست، این موندن تو دنیای ترانست که مشکله! و کار هر ترانه سرایی نیست که هم ترانه هاش ماندگار بشن وهم خودش بتونه سالیان سال ترانه بنویسه و همیشه حرف تازه ای برای گفتن داشته باشه! اگه این هدف رو دارید باید هر روز برای پیشرفتتون کار کنید ، کار کنید و کار کنید!

به مجله ایران من هدیه بدید .
من یه جایی رو می شناسم ، هیشکی مثلشو ندیده/// جنگلاشو انگار یکی ، نقاشی کشیده
من یه جایی رو می شناسم ، کوه و دریاش با منه/// خلیجش مثه آدماش ، فارسی حرف میزنه
فریاد بزن ، فریاد بزن ، دنیای من ایران/// دیروز من ، امروز من ، فردای من ایران

تریبون آزاد ( حرف آخر )
دوس داریم به دوستای خوبمون که تازه میخوان وارد عرصه ی ترانه سرایی بشن به عنوان یه عضو کوچیک بگیم:
“یه ترانه سرا همیشه نفر اول یه اثر موسیقیه که شاید هیچوقت دیده نشه ! ”
یه ترانه سرای بزرگ با چند صد ترانه ی به یاد موندنی رو شاید ۱ درصد مردم هم نشناسنش ولی یه خواننده ی معمولی رو شاید با یه آهنگ ، ۳۰ درصد از مردم بشناسن. به نظر ما ترانه سرا مغز متفکریه اثر موسیقیه وبقیه ی عوامل اعم از آهنگساز و تنظیم کننده و خواننده تمام تلاششون اینه که کلامی رو که ترانه سرا نوشته به بهترین شکل ممکن به مخاطب منتقل کنن.اون بخش از یه اثرموسیقی که به مخاطب می تونه چیزی یاد بده ، مخاطب رو به فکر فرو ببره، درون مخاطب چالش ایجاد کنه و گاهی به مخاطب تلنگر بزنه فقط و فقط “ترانه” است نه ملودی نه تنظیم و نه صدا و چهره ی یک خواننده!!!
پس هر ترانه فرصتیه که ما می تونیم بوسیله ی اون با میلیونها نفر حرف بزنیم در نتیجه نباید این فرصت چند بیتی و چند دقیقه ای رو براحتی از دست بدیم.
با تشکر از مجله ی ایران من و همه ی دوستانی که تو این مصاحبه با ما همراه شدن.

سپاس فراوان از حامد رجبی و مسعود محمدی

منبع : اختصاصی مجله ایران من

گفتگویی با حامد رجبی و مسعود محمدی, ۹٫۷ out of 10 based on 3 ratings

[…] ” احساس ” را مسعود محمدی و حامد رجبی سروده اند ، مسعود محمدی و حامد رجبی را میتوان جز ترانه سراهای باسواد و موفق نام برد. ملودی […]

توجه کنید که نظرتان در ارتباط با همین مطلب باشد. در غیر اینصورت می‌توانید از فرم تماس استفاده نمایید.

نظراتی که با کلمات کلیدی ثبت شوند، حاوی الفاظ زشت، تبلیغاتی، سیاسی و یا توهین به اشخاص باشند، منتشر نخواهند شد.

برای پاسداشت زبان فارسی ، فقط فارسی تایپ نمایید و از فینگلیش نویسی خودداری کنید