مجله فرهنگی – هنری ایران من

یکشنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ - Sunday 21 April 2019
jamesfenton

شعر آنسوی: جیمز فنتون

جیمز فنتون James Fenton"" جیمز فنتون شاعر،روزنامه نگار،منتقد ادبی و استاد سابق دانشگاه آکسفورد وبرگزیده ی جایزه "پن پینتر" در زمینه ی آزادی زبان است.بیشتر درون مایه ی اشعار او را جنگ شکل می دهد. "گلوله و ...

by2

معرفی فیلم Venom

بخش پیشنهاد فیلم ما بعد از دو سال دوباره شروع شده . فیلم تخیلی venom رو برای شروع دوباره این بخش انتخاب میکنیم با بازی بی نظیر تام هاردی . این فیلم را پیشنهاد میکنیم ببینید و شما هم اگر فیلم ...

مخ پریشونهای شلم

نمایش کودک مخ پریشونهای شلم 22 و 23 و 24 شهریور 1396 تالار هنر

مجله فرهنگی هنری ایران من : نمایش کودک مخ پریشونهای شلم تالار هنر قیمت بلیت ها : 15 هزارتومان چهارشنبه 22 شهریور 1396 ساعت 18:00 پنج‌شنبه 23 شهریور 1396 ساعت 18:00 جمعه 24 شهریور 1396 ساعت 18:00 خرید اینترنتی : iranconcert.com   این برنامه برای تمام رده های سنی ...

جمعه 24 شهریور 1396 ساعت 21:30

جنگ معین شو 22 و 23 و 24 شهریور 1396 سالن اندیشه معلم

    مجله فرهنگی هنری ایران من : جنگ معين شو  سالن اندیشه معلم قیمت بلیت ها : از 30 تا 35 هزارتومان چهارشنبه 22 شهریور 1396 ساعت 20:30 پنج‌شنبه 23 شهریور 1396 ساعت 19:30 پنج‌شنبه 23 شهریور 1396 ساعت 22:00 جمعه 24 شهریور 1396 ساعت 19:00 جمعه 24 ...

شوایک

تئاتر شوایک از 5 تا 14 مهر ماه 1396 تالار وحدت

مجله فرهنگی هنری ایران من : تئاتر شوایک از تالار وحدت قیمت بلیت ها : از 25 تا 80 هزارتومان چهارشنبه 5 مهر 1396 ساعت 21:00 پنج‌شنبه 6 مهر 1396 ساعت 21:00 چهارشنبه 12 مهر 1396 ساعت 21:00 پنج‌شنبه 13 مهر 1396 ساعت 21:00 جمعه 14 مهر ...

هفتم پاییز

نمایش هفت عصر هفتم پاییز 24 و 26 و 27 و 28 و 29 و 30 و 31 شهریور 1396 سالن چهارسو تئاتر شهر

مجله فرهنگی هنری ایران من : فیلم هفت عصر هفتم پاییز سالن چهارسو تئاتر شهر قیمت بلیت ها : 25 هزارتومان جمعه 24 شهریور 1396 ساعت 19:45 یکشنبه 26 شهریور 1396 ساعت 19:45 دوشنبه 27 شهریور 1396 ساعت 19:45 سه‌شنبه 28 شهریور 1396 ساعت 19:45 چهارشنبه 29 شهریور ...

 • by2
 • مخ پریشونهای شلم
 • جمعه 24 شهریور 1396 ساعت 21:30
 • شوایک
 • هفتم پاییز
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
موضوع: اخبار,جهان,ژانرهای سینمایی,سینما,فیلم   -   ۸ تیر ۱۳۹۴   -   1,089 بازدید

marx-brothers

مجله فرهنگی هنری ایران من :

اولین فیلم‌های «تایتانیک»، «شرلوک هولمز» و «کلئوپاترا»، فیلمی از «آلفرد هیچکاک»، بسیاری از فیلم‌های درخشان سینمای صامت و چندین و چند اثر از اولین‌های سینما، بخشی از ۸۰ درصد فیلم‌های ساخته‌شده در ۳۰ سال ابتدایی تولد سینما هستند که در فهرست بلندبالای “فیلم‌های گمشده تاریخ سینما” قرار گرفته‌اند.

ماجرای ناپدید شدن صدها فیلم کوتاه و بلند و مشهور و ناشناخته در طول تاریخ سینما، داستانی تلخ است اما هیچ فیلمی برای همیشه گمشده باقی نخواهند ماند؛ درست همانطور که اولین آثار پیکاسو پس از سال‌ها در گوشه انباری‌ها و در میان تلی از خاک پیدا می‌شود، این امیدواری وجود دارد که علاقه‌مندان سینما نیز بتوانند روزی کلاسیک‌های گمشده تاریخ سینما را دوباره روی پرده نقره‌ای ببینند.

در زیر نگاهی می‌اندازیم به مهم‌ترین و معروف‌ترین فیلم‌های گم‌شده در تاریخ سینما:

نجات‌یافتگان تایتانیک (۱۹۱۲)

Saved from the Titanic 1912

001

درست یک ماه پس از غرق شدن کشتی تایتانیک در سال ۱۹۲۱، اولین فیلم اقتباسی از این فاجعه در قالب یک فیلم کوتاه صامت ۱۰ دقیقه‌ای به نمایش گذاشته شد که در آن یکی از نجات‌یافتگان حقیقی کشتی تایتانیک به نام «دروثی گیبسون» نیز حضور داشت.

یکی دیگر از نکات قابل توجه در این فیلم استفاده از ترفند «کینماکالر» در دو صحنه از فیلم به عنوان اولین تلاش در تاریخ سینما برای ارائه تصاویر رنگی است. دو سال پس از ساخت فیلم، استودیوی سازنده این فیلم طعمه حریق شد و تمام پرینت‌های به جامانده از فیلم «نجات‌یافتگان تایتانیک» نابود شد. در حال حاضر تنها مجموعه کوچکی از پوسترهای این فیلم به جا مانده است.

عقاب کوهستان (۱۹۲۷)

The Mountain Eagle 1927

89627

فیلم صامت «عقاب کوهستان» محصول سال ۱۹۲۷ میلادی تنها اثر ساخته «آلفرد هیچکاک» کارگردان بزرگ سینمای جهان است که در فهرست فیلم‌های گمشده تاریخ سینما قرا دارد که «نیتا نالدی» و «مالکوم کین» در آن ایفای نقش کرده‌اند.

دومین ساخته هیچکاک توسط کمپانی «گینزبرو پیکچرز» توزیع شد و عوامل فیلم در صحنه ساخت آن در اتریش با مشکلات عدیده آب و هوایی دست به گریبان بودند. در سال‌های بعد، هیچکاک این فیلم را ساخته‌ای احمقانه و افتضاح خواند و حتی از این نیز فراتر رفت و گفت که از گم شدن این فیلم متاسف نیست. اغلب منتقدان سینمایی آن زمان نیز نظری مشابه با خود هیچکاک درباره کیفیت این فیلم داشتند اما با این حال کارگردانی درخشان استاد تعلیق که در آن زمان در ابتدای کار بود را ستوده بودند.

هالیوود (۱۹۲۳)

hollywood 1923

hollywood-sign

این فیلم اولین درام هالیوودی درباره هالیوود است که در زمان خود بسیار مورد توجه منتقدین قرار گرفت اما هنوز هم اثری از آن نیست. این فیلم کمدی درباره دختری است که برای ستاره شدن راهی هالیوود می‌شود. در این فیلم بسیاری از ستاره‌های هالیوودی چون «چارلی چاپلین» و«گلوریا سوانسون» در نقش خودشان حضور کوتاهی در فیلم دارند.

در این فیلم جیمزکرو» کارگردان از «هوپ دراون» ۲۰ساله در نقش اصلی بازی گرفت، فیلمی که آخرین نقش‌آفرینی «هوپ دراون» بود و ویی پس از آن در هیچ فیلم دیگری بازی نکرد.

کلئوپاترا (۱۹۱۷)

Cleopatra 1917

عکس تبلیغاتی فیلم «کلئوپاترا» با بازی «تدا بارا» در نقش اصلی آنقدر معروف است که بسیار گمان می‌کنند این فیلم هنوز موجود است. در واقع تمام فیلم‌هایی که «تدا بارا» -یکی از اولین سوپر استارهای هالیوودی- در آن بازی کرده است، هم اکنون جزو فیلم‌های گمشده سینما هستند. کمپانی فاکس قرن بیستم که امروزه در مورد حفاظت از آثار سینمایی بسیار محتاط است در آن زمان خیلی به این موضوع توجه نداشت و این فیلم در تاریخ سینما ناپدید شد.

مطالعه سرخ (۱۹۱۴)

A Study in Scarlet 1914

study-in-scarlet-a-1914-0-4r0

 

فیلم «مطالعه سرخ» بر اساس کتاب نوشته «سر آرتور کانن دویل»، اولین فیلمی است که کاراگاه «شرلوک هولمز» را به سینما آورد. این فیلم همچنین اولین ساخته «جورج پیرسون» کارگردان پرکار انگلیسی بود. تهیه کننده این فیلم «جیمز برگینگتون» را که یک نابازیگر بود را به سبب شباهت ظاهری به چهره سنتی «هولمز» برای ایفای نقش اصلی فیلم استخدام کرد و این فیلم اولین و آخرین نقش‌ آفرینی «برگینگتون» را رقم زد.

هنوز اثبات نشده که این فیلم غیر از یک نمایش در جای دیگری به روی پرده رفته باشد و گمان می‌رود که نگاتیوهای فیلم برای فلز گرانبهای آن و جهت استفاده ارتش بریتانیا در آغاز جنگ جهانی اول بازیافت شده است. تنها مجموعه عکس‌هایی از مراحل ساخت این فیلم باقی مانده است.

راهی که همه می‌روند (۱۹۲۷)

The Way of All Flesh 1927

The-way-of-all-flesh-1927

«ویکتور فلمینگ» پیش از خلق فیلم‌هایی مطرحی چون «جادوگر شهر اوز» و «برباد رفته»، ساخت چند فیلم کمتر شناخته شده دیگر را نیز در کارنامه سینمایی دارد که یکی از آنها «راهی که همه می‌روند» محصول سال ۱۹۲۷ میلادی است که «امیل یانینگز» بازیگر آلمانی در آن بازی کرده است.

در مراسم افتتاحیه مراسم اسکار سال ۱۹۲۷، «یانینگز» به عنوان اولین بازیگر تاریخ، جایزه اسکار بهترین بازیگر مرد را برای بازی در این فیلم کسب کرد اما پس از آن تمامی نسخه‌های این فیلم گم شدند تا این فیلم اولین فیلم اسکاری باشد که امروزه در هیچ مجموعه عمومی و شخصی اثری از آن نیست.

خطر شوخ طبعی (دهه ۱۹۲۰)

اولین فیلم برادران «مارکس» و تنها ساخته صامت آنها «خطر شوخ طبعی» نام داشت که بنابر برخی از گزارش‌ها خودشان در این فیلم در چندین نقش بازی کرده‌اند. پس از نمایش این فیلم «گروچو مارکس» آنچنان از فیلم خود ناراضی بود که فیلم را خریدند و تمام پرینت‌ها و نگاتیوهای آن را نابود کرد. «برادران مارکس» فیلم بعدی خود را ۹ سال بعد و در سال ۱۹۲۹ با عنوان «نارگیل» و براساس یکی از نمایش‌های معروف‌شان ساختند.

داستان دارودسته کِلی (۱۹۰۶)

این فیلم با مدت زمان یک ساعت، اولین فیلم بلند تاریخ سینماست که یک استرالیایی به نام «چارلز تایت» آن را ساخته است. داستان این فیلم درباره معروف‌ترین‌، قانون‌شکن و یاغی استرالیا به نام «ند کِلی» است، فیلمی که در آن زمان به عنوان بلندترین فیلم ساخته‌شده در سراسر انگلستان نمایش یافت و به موفقیت بزرگی در زمان خودش دست یافت.

اما بسیاری از ایالات استرالیا به دلیل این که فیلم چهره خوبی از یاغیان ارائه می‌داد نمایش آن را ممنوع کردند. متاسفانه فیلم «داستان دارو دسته کِلی» همراه با پخش اعظمی از تولیدات صنعت سینمای استرالیا در نیمه اول قرن بیستم ناپدید شد. در سال ۱۹۷۹، ۹ دقیقه از این فیلم زیرتخت خوابی در یک خانه متروک پیدا شد و این پس از سالیان طولانی هنوز تنها میراث باقی مانده از این فیلم است.

«روحم را بگیر» (۱۹۷۴)

بسیاری از فیلم‌های گمشده مربوط به سال‌های اولین تولد سینماست اما استثناهایی نیز وجود دارد. فیلم مستقل «روحم را بگیر» تنها ساخته سینمایی «پاتریک مک‌گوهان» سینماگر ایرلندی-آمریکایی و کارگردان سریال کلاسیک تلویزیونی «زندانیان» است.

این فیلم در نیومکزیکو و براساس نمایش‌نامه «اتلو» اثر ویلیام شکسپیر ساخته شده بود که در آن «ریچی هاوانس» در نقش «اتلو» بازی کرده بود. این فیلم در نیویورک اکران شد اما با بازخوردهای مناسبی روبرو نشد.

براساس گفته خود «مک‌گوهان»، یکی از تهیه‌کنندگان فیلم با تدوین مجدد فیلم ۱۵ دقیقه مضامین مذهبی به آن اضافه کرد و «مک‌گوهان» که از نسخه‌ نهایی فیلم شگفت‌زده شده بود، تلاش ناموفقی برای حذف نام خود از فیلم انجام داد. «روحم را بگیر» سال بعد از آن با عنوان جدید «santa Fe Satan » به بایگانی رفت اما پس از آن برای همیشه گم شد.

طمع (۱۹۲۴)

فیلم«طمع» به کارگردانی «اریک فون استروهایم» یکی از شاهکارهای سینمای صامت محسوب می‌شود.

این فیلم تنها یک بار با مدت زمان اصلی ۹ ساعته به نمایش گذاشته شد و پس از آن استودیو “مترو گلدن مایر” (MGM) خواستار تدوین و کوتاه شدن آن به ۱۰۰ دقیقه شد که «فون استروهایم» از آن به عنوان «تکه پاره کردن فیلم صامتش» یاد کرد. زمانی که فیلم به ۱۰۰ دقیقه کوتاه شد باقی مانده نگاتیوهای آن برای تیترات نقره آن ذوب شد و فیلم اصلی برای همیشه نابود شد.

لندن پس از نیمه شب (۱۹۲۷)

در این فیلم بلند جنایی ترسناک «لان چینی» سرشناس در دو نقش کاراگاه و همچنین مظنون اصلی ایفای نقش کرده است.

وی علاوه بر هنرپیشگی یکی از مهم‌ترین پیشگامان هنر گریم در تاریخ سینما و همچنین از مهم‌ترین بازیگران ژانر وحشت سینماست و بسیاری از گریم‌های نقش‌هایش را شخصاً انجام می‌داد.

نوآوری و مهارت او در گریم به حدی بود که اهالی سینما وی را «مرد هزار چهره» لقب داده بودند. عکس به جا مانده از این فیلم نشان دهنده نقش آفرینی «لان چینی» در نقش خون‌آشام است که هنوز عکسی مشهور است.

اما در میان فیلم‌هایی که او بازی کرده است تعدادی از مهم‌ترین آن‌ها چون «مرد معجزه» و «برج دروغ‌ها» گم شده‌اند. آخرین نسخه از فیلم «لندن پس از نیمه شب» نیز در آتش‌سوزی مخزن کمپانی (MGM) در سال ۱۹۶۷ نابود شد.

در سال ۲۰۰۸ یکی از طرفداران فیلم‌های ترسناک عنوان کرد که نسخه‌ای از این فیلم را آرشیو فیلم «UCLA» پیدا کرده است اما هنوز هیچ سند و مدرکی ارائه نداده است.

«مرد من» (۱۹۲۸)

دومین فیلم موزیکال تاریخ هالیوود پس از «خواننده جاز» فیلم «مرد من» محصول سال ۱۹۲۸ بود که در آن «فنی برایس» بازیگر سرشناس هالیوودی ایفای نقش می‌کرد. بسیاری دیگر از اولین فیلم‌های موزیکال هالیوود چون «هانی تانک» (۱۹۲۹) با بازی «سوفی تاکر» و «آهنگ سرکش» (۱۹۳۰) با بازی «لورل و هاردی» نیز در فهرست گمشدگان سینمای جهان قرار دادند.

شهر پیمان (۱۹۳۳)

گرچه با تولد سینمای ناطق، استودیوهای فیلمسازی احتیاط بیشتری در حفاظت از آثار سینمایی خود می‌کردند اما استثنائاتی نیز وجود داشت. فیلم «شهر پیمان» در زمان خودش آنقدر جلف و زننده بود که «هری وارنر» رئیس وقت کمپانی برادران «وارنر» در سال ۱۹۴۳ دستور داد تمام نسخه‌های این فیلم را نابود کنند. آنچه از این فیلم می‌دانیم این است که در آن بازیگران مشهوری چون «ژان بلوندل»، «آدولف سانژو»، «دیک پاول» و «مری آستور» بازی می‌کردند. شایعاتی مبنی بر این که نسخه‌ای از فیلم در اختیار یک مجموعه‌دار شخصی است وجود دارد که البته بعید به نظر می‌رسد.

 

منبع : ایسنا

/ مجله فرهنگی هنری ایران من /

توجه کنید که نظرتان در ارتباط با همین مطلب باشد. در غیر اینصورت می‌توانید از فرم تماس استفاده نمایید.

نظراتی که با کلمات کلیدی ثبت شوند، حاوی الفاظ زشت، تبلیغاتی، سیاسی و یا توهین به اشخاص باشند، منتشر نخواهند شد.

برای پاسداشت زبان فارسی ، فقط فارسی تایپ نمایید و از فینگلیش نویسی خودداری کنید

 • گپی تازه با آل پاچینو ...

         گپی تازه با آل پاچینو …

         مجله فرهنگی هنری ایران من - بهار سرلك : «كليم آفتاب» خبرنگار و منتقد فيلم و سينماست و ساكن لندن. او از مشاوران سردبير مجله «اينترويو مگازين» منتقد فيلم روزنامه «اينديپندنت» انگلستان و ...

 • فیلم Spectre 2015

         فیلم Spectre 2015 ” شبح ” از سری فیلم های جیمز باند

         مجله فرهنگی هنری ایران من : بیست و چهارمین فیم از سری فیلم های جیمز باند روی پرده سینما می‌آید در فیلمی که بازیگرانی با ملیت‌های مختلف این جاسوس بریتانیایی را همراهی می‌کنند. رویداد ...

 • 2

         بازیگرانی که خواهر یا برادردوقلو دارند

         مجله فرهنگی هنری ایران من - محسن قوام : معمولا اتفاقات زندگی بازیگران رسانه ای میشود و چیزی به نام زندگی شخصی ندارند. اما بعضی چیزها مثل داشتن خواهر یا برادر دوقلو ممکن ...

 • مکاشفه ی یک ذهن ، نگاهی به فیلم آسمان زرد کم عمق

         مکاشفه ی یک ذهن ، نگاهی به فیلم آسمان زرد کم عمق

         مکاشفه ی یک ذهن ، نگاهی به فیلم آسمان زرد کم عمق منتقد : افشین علیار مجله فرهنگی هنری ایران من - افشین علیار :  آنچه که در سینمای بهرام توکلی می درخشد کارگردانی ...

 • نگاهی به فیلم World War Z 2013

         نگاهی به فیلم World War Z 2013

         مجله فرهنگی هنری ایران من - سيدرضا بهروز : چنانچه هوادار اين زيرگونه از سينماي وحشت باشيد، تماشاي هر زامبي فيلم جديدي براي شما كنجكاوي برانگيز و مغتنم خواهد بود تا ببينيد ...