مجله فرهنگی – هنری ایران من

یکشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۸ - Sunday 19 May 2019
jamesfenton

شعر آنسوی: جیمز فنتون

جیمز فنتون James Fenton"" جیمز فنتون شاعر،روزنامه نگار،منتقد ادبی و استاد سابق دانشگاه آکسفورد وبرگزیده ی جایزه "پن پینتر" در زمینه ی آزادی زبان است.بیشتر درون مایه ی اشعار او را جنگ شکل می دهد. "گلوله و ...

by2

معرفی فیلم Venom

بخش پیشنهاد فیلم ما بعد از دو سال دوباره شروع شده . فیلم تخیلی venom رو برای شروع دوباره این بخش انتخاب میکنیم با بازی بی نظیر تام هاردی . این فیلم را پیشنهاد میکنیم ببینید و شما هم اگر فیلم ...

مخ پریشونهای شلم

نمایش کودک مخ پریشونهای شلم 22 و 23 و 24 شهریور 1396 تالار هنر

مجله فرهنگی هنری ایران من : نمایش کودک مخ پریشونهای شلم تالار هنر قیمت بلیت ها : 15 هزارتومان چهارشنبه 22 شهریور 1396 ساعت 18:00 پنج‌شنبه 23 شهریور 1396 ساعت 18:00 جمعه 24 شهریور 1396 ساعت 18:00 خرید اینترنتی : iranconcert.com   این برنامه برای تمام رده های سنی ...

جمعه 24 شهریور 1396 ساعت 21:30

جنگ معین شو 22 و 23 و 24 شهریور 1396 سالن اندیشه معلم

    مجله فرهنگی هنری ایران من : جنگ معين شو  سالن اندیشه معلم قیمت بلیت ها : از 30 تا 35 هزارتومان چهارشنبه 22 شهریور 1396 ساعت 20:30 پنج‌شنبه 23 شهریور 1396 ساعت 19:30 پنج‌شنبه 23 شهریور 1396 ساعت 22:00 جمعه 24 شهریور 1396 ساعت 19:00 جمعه 24 ...

شوایک

تئاتر شوایک از 5 تا 14 مهر ماه 1396 تالار وحدت

مجله فرهنگی هنری ایران من : تئاتر شوایک از تالار وحدت قیمت بلیت ها : از 25 تا 80 هزارتومان چهارشنبه 5 مهر 1396 ساعت 21:00 پنج‌شنبه 6 مهر 1396 ساعت 21:00 چهارشنبه 12 مهر 1396 ساعت 21:00 پنج‌شنبه 13 مهر 1396 ساعت 21:00 جمعه 14 مهر ...

هفتم پاییز

نمایش هفت عصر هفتم پاییز 24 و 26 و 27 و 28 و 29 و 30 و 31 شهریور 1396 سالن چهارسو تئاتر شهر

مجله فرهنگی هنری ایران من : فیلم هفت عصر هفتم پاییز سالن چهارسو تئاتر شهر قیمت بلیت ها : 25 هزارتومان جمعه 24 شهریور 1396 ساعت 19:45 یکشنبه 26 شهریور 1396 ساعت 19:45 دوشنبه 27 شهریور 1396 ساعت 19:45 سه‌شنبه 28 شهریور 1396 ساعت 19:45 چهارشنبه 29 شهریور ...

 • by2
 • مخ پریشونهای شلم
 • جمعه 24 شهریور 1396 ساعت 21:30
 • شوایک
 • هفتم پاییز
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
موضوع: ادبی,اسلاید شو 1,رمان,نقد و مقالات   -   ۱۶ مرداد ۱۳۹۴   -   1,346 بازدید

46

مقاله : بایدها و نبایدها در نگارش رمان

نویسنده : پتی اپوستیولیذر / مترجم : مبارکه اسلامی‌فر

مجله فرهنگی هنری ایران من :

قبل از نوشتن رمانتان تعیین شخصیتهای داستان،الزامی‌ است.حد اقل‌ دو‌ شخصیت‌ برجسته در داستانتان خواهید داشت.قهرمان مـرد و قـهرمان زنـ.که اساسا در کل داستان‌ آن دو بر یکدیگر‌ تأثیرگذار خواهد بود و چگونگی تأثیرگذاری‌ آن دو بر یکدیگر را نتیجه داستان مـشخص‌ خواهد کرد. می‌خواهید این دو‌ شخصیت‌ از ابتدا تا انتهای داستان در عشق پایدار بمانند؟یا اینکه مـی‌خواهید در ابتدای داستان‌ به یکدیگر عـشق بـورزند و سپس در انتها با کشمکش به‌ جدایی برسند؟زمانی‌که این دو شخصیت را انتخاب کردید لازم است‌ تا در مورد سن،ویژگیهای شخصیتی و نامشان‌ تصمیم‌گیری کنید.

۱٫سن

رفتارهای مناسب سنی در بسط دادن شخصیت در درجه اول اهمیت هستند.به عنوان مثال اگر سن شخصتی‌ زن را سنین نوجوانی درنـظر می‌گیرید،باید بدانید که‌ عکس العمل‌ او‌ نسبت به موقعیتها متفاوت‌تر از اواخر سن‌ بیست‌سالگی‌اش است.این مورد به همان اندازه در مورد شخصیت قهرمان مرد نیز صدق می‌کند.در داستانهای‌ عاشقانه نوعا سن قهرمان زن اوایل سن بیست‌سالگی در نظر گرفته مـی‌شود.حال‌ آنـکه‌ قهرمان مرد مسن‌تر است.اگر سن قهرمان مرد را بیست‌سالگی درنظر می‌گیرید،نباید او را یک شخص سرمایه‌دار و بانفوذ نشان دهید.مگر اینکه‌ به‌واسطه ارثیه ثروتمند شده باشد و اگر سن سی‌سالگی را برایش درنظر‌ می‌گیرید،نباید‌ او را در انجام فعالیتهایی نشان‌ دهید کـه نـسبت به سنش نامعقول است.

۲٫ویژگیهای شخصیتی

در داستانتان مستلزمید ویژگیهای شخصیتی ممتازی‌ را برای شخصیت اصلی در نظر بگیرید تا او را نسبت به‌ شخصیتهای‌ دیگر‌ داستان‌ متمایز سازد.بامتمایز ساختن‌ شخصیتهای اصلی از‌ اشخاص‌ دیگر‌ داستان می‌توانید هر نوع حالت یـا مـوقعیت را براساس خصوصیات آنها خلق‌ کنید.به‌طور نمونه در داستان ویژگیهای شخصیتی در میان‌ رفتارها و دیالوگها(گفتگو با‌ افراد‌ دیگر)آشکار‌ می‌شود و گاهی اوقات در حین بازگویی داستان ممکن‌ است‌ آشکار شود که چطور فردی در آن سبک رفتاری درمی‌آید.

اگر با ویـژگیهای شـخصیتی آشـنا نیستید می‌توانید کتابهای روانشناسی که ایـن‌گونه صـفات‌ را‌ تـوصیف‌ می‌کنند، مطالعه کنید.برخی از صفات شخصیتی عبارتند از:افراد درونگرا،برونگرا و یا افراطی‌ از نوع شخصیتهای ذکر شده و… برای مثال یک شخص درونگرا در محیط اجتماعی،خجالتی‌ ظاهر می‌شود،زیاد صـحبت نـمی‌کند و از‌ مـکانهای‌ اجتماعی‌ دوری‌ می‌کند.درحالی‌که یک شخص برونگرا،اجتماعی، صمیمی و معمولا اهل مـعاشرت و مـهمانی است.

بسیاری از‌ خصوصیات رفتاری وجود دارد که می‌توانید برای قهرمان زن انتخاب کنید.به‌طور نمونه،یک زن‌ رمانتیک این خصوصیات را داراست:مهربان،فرهیخته، عاشق،خونگرم،مجرد،خوشگذران،دانا‌ و جذاب.برای‌ قهرمان‌ مرد نیز حتی خصوصیات رفـتاری مـی‌تواند بـیشتر از

این باشد و معمولا این‌ خصوصیات‌ را‌ داراست:مسن،قاطع، قدرتمند،مهربان،دستگیر،مجرد،نجیب و خوش‌تیپ.

به طول معمول شما باید شـخصیتهای متنوع و متعددی در داستانتان داشته باشید.اما‌ آگاه‌ باشید‌ که شخصیتهای کاملا بی‌عیب و نقص خلق کنید.چون خوانندگان ترجیح می‌دهند در مورد افـراد واقـعی بـخوانند‌ و در عین حال در همان لحظه‌ مایلند کمی گریز بزنند.در حین خواندن داستان بـعضی‌ از فـضاها‌ را‌ رها می‌کنند و به سمت شخصیت موردپسندشان‌ بسط می‌دهند تا آنها را به سمت رویداد‌ سوق‌ دهد.نویسنده‌ نیز مجبور اسـت بـعضی از لغـات را به شکل زیرکانه‌ای به کار ببرد تا‌ چنین‌ حادثه‌ و رویدادی را تثبیت کند.

البته خصوصیات رفـتاری دیـگری زا نـیز می‌توان در نظر گرفت،ممکن است قهرمان‌ زن،شخصی‌ لجوج و سرسخت‌ باشد و به نصیحت گوش ندهد و یا ممکن اسـت‌ قهمران‌ مـرد‌ نـسبت‌ به هیچکس صادق نباشد.بنابراین جالب‌ است که او شخصی محتاط و هوشیار باشد.

زمانی‌که در مورد ویژگیهای‌ هر‌ شخصیت‌ تـصمیم‌گیری‌ کردید،گام بـعدی تخیل است.تخیل در مورد چگونگی‌ عکس العمل آنها نسبت به موقعیتهای‌ تعیین‌ شده است.

برای مثال شـخص بـی‌فکر احـتمالا عکس العمل متفاوتی‌ نسبت به شخص محتاط در یک موقعیت مشابه‌ خواهد داشت.سعی‌ کنید خودتان را در جایگاه شـخصیتتان قـرار دهید و آنه را که آنها‌ احساس‌ خواهند کرد،احساس کنید. وقتی قهرمان مرد و زن‌ باهم‌ صمیمی‌ مـی‌شوند،ممکن‌ است تـا پایـان داستان در برطرف کردن‌ معایبشان‌ کمک‌ کنند و در همان حال معایب و نقایص یکدیگر را بپذیرند. البته کشمکشهایی در‌ رسیدن‌ به عـشقشان وجـود خواهد داشت.داستانی بدون‌ کشمکش‌ وجود دارد؟!

آنها تا‌ پایان‌ داستان نقایص یکدیگر را در زندگیشان‌ می‌فهمند‌ و با ایـن حـال نـمی‌توانند بدون یکدیگر زندگی‌ کنند.زندگی بدون حضور دیگری معنا ندارد.مهم‌ نیست‌ به‌ چه قیمتی آها…عشق صادق و پاک!

۳٫نامها

زمانی‌که سن و ویـژگیهای شـخصیتی‌ هـر‌ شخصیت را مشخص کردید،لازم است نامی‌ برای‌ آنها انتخاب کنید.اگر برای شخصیت مرد،صفت مـبارز یـا رهبر را درنظر دارید، نباید نامی برایش‌ انتخاب‌ کنید که جنس مونث به‌ آن‌ نام‌ خوانده‌ می‌شود.مثل نام جـین‌ یـا‌ فرانسیس.همچنین باید در مورد وضع‌ ظاهر،منطقه‌ یا ناحیه و دوره زمانی که شخصیتها در آن هستند حـساس بـاشید.علاوه بر این باید‌ بدانید‌ که‌ نامهای شخصیتهای دیـگر داسـتان نـباید بر‌ نام‌ قهرمانهای‌ داستان چیرگی‌ یا‌ برتری‌ داشـته باشد.

۴٫سایر ویژگیها

زمانی‌که شـخصیتهای‌ اصلی را مشخص کردید باید در موارد افراد دیگری که می‌خواهیددر داستان نقش داشته‌ باشند،فکر کـنید.اینکه ایـن‌ شخصیتها‌ چه نقشی را در پیشبرد شـخصیت قـهرمانهای‌ اصلی‌ ایـفا‌ مـی‌کنند؟اگر‌ شـما فردی‌ را به داستان‌ اضافه‌ می‌کنید،فقط به ایـن عـلت که آن‌ جنس مذکر یا مونث را دوست دارید،کافی نیست دوباره‌ روی آن شخصیت‌ فکر‌ کـنید‌ کـه چطور می‌تواند در داستان‌ مثمرثمر باشد.

ممکن است‌ از‌ طریق‌ ایـن‌ شخصیتها‌ مواردی‌ را بفهمید کـه‌ برای قـهرمانهای اصلی مفید باشد،سپس آنها را بـه داسـتانتان‌ اضافه کنید.

ایجاد شخصیتهای سطحی یا ظاهری نتیجه تمرکز کردن‌ بر روی یکی از ابعاد شخصیت است.ویژگیهای سطحی‌ می‌تواند رویـ‌ هـم رفته بد،خوب،خنده‌دار،غمگین و غیره‌ باشد.البته این مـوارد تـزلزل زیـادی در توصیفات ایجاد نمی‌کنند.گاهی اوقـات ایـن شخصیتها به یک رمـان اضـافه‌ می‌شوند تا شخصیت فرد دیگری را اثبات کنند.برای مثال‌ یک شخصیت بد را‌ در‌ مقابل قهرمانی که در مبارزه بـا او خـوب ظاهر می‌شود،قرار می‌دهیم.صرفا هدف از داشتن‌ شخصیت بـد،خوب جـلوه دادن قهرمان مـرد اسـت.سعی‌ نکنید تـا ویژگی شخصیت بد را آنـ‌چنان بسط دهید که‌ بدی او‌ را‌ کمتر جلوه دهد.اگرچه در ادبیات اخیر یکی از مواردی که بیشتر دیده می‌شود ظـاهر دلسـوزانه افراد بد در انجام دادن کردارهای بدشان اسـت و در‌ عـین‌ حـال بـه هـر طریقی شخصیت را‌ بسط‌ مـی‌دهند تـا احساس تأسف نسبت‌ به آنها را در خواننده ایجاد کنند.

۵٫فرایند نوشتن

زمانی‌که در حال نوشتن هستید،لازم نیست تمام فکر کنید.همیشه برگردید و کارتان را برای‌ اثـبات‌ و سـازگاری‌ در داسـتانتان بررسی‌ کنید.مطمئن‌ شوید که اگر قهرمان‌ در شـروع داسـتان چـشمهای آبـی دارد هـنوز هـم تا پایان‌ داستان چشمهای آبی خواهد داشت و غیره.قبل از نوشتن‌ مطمئن شوید که شخصیتهای داستان را خوب شناخته‌اید. اگر این‌طور نباشد‌ در‌ طول نوشته‌تان عدم شناخت شما از شخصیتها معلوم خواهد شد.در کل داسـتان مستلزمید در توصیف اشخاص واقعی در تمامی مراحل درخششها و همچنین معایبشان دقت کنید.زمانی‌که اولین چرک‌ نویس رمان دختر لیپسیز را می‌خواندم،فهمیدن‌ که‌ باید اندکی بیشتر‌ و خیلی خوب درباره ایجاد شخصیتها توجه‌ می‌کردم.سپس فهمیدم عمدا یک یـا دو کـاستی در رمانم‌ داشتم.کاستهایی که به‌ کشمکش درداستانم کمک می‌کرد و در پیشرفت رمانم موثر بود.

فرایند نهایی که‌ در‌ پایان‌ به آن می‌رسید،شخصیتی است‌ که خلق کردید و یا آمیختید،شخصیتی کاملا جدید که‌ با درسی که(خواننده)از داستان می‌گیرد،با رشد ‌‌دادنـ‌ درون‌ خـود به سوی انسان بهتر شدن گام برمی‌دارد.حال‌ با خواندن اینمتن شروع کنید به‌ نوشتن‌ شخصیتهایتان‌ و به آنها جان بدهید.

پتی اپوستیولیذر 

مترجم : مبارکه اسلامی‌فر

 

منبع : مجله ادبیات داستانی

/ مجله فرهنگی هنری ایران من /

توجه کنید که نظرتان در ارتباط با همین مطلب باشد. در غیر اینصورت می‌توانید از فرم تماس استفاده نمایید.

نظراتی که با کلمات کلیدی ثبت شوند، حاوی الفاظ زشت، تبلیغاتی، سیاسی و یا توهین به اشخاص باشند، منتشر نخواهند شد.

برای پاسداشت زبان فارسی ، فقط فارسی تایپ نمایید و از فینگلیش نویسی خودداری کنید

 • سریال شب های برره

         اعتراف مهراب قاسم‌خانی در مورد سریال شب های برره

         مجله فرهنگی هنری ایران من : 18 فروردین سالروز تولد مهران مدیری کارگردان و بازیگر مطرح کشورمان بود و به همین دلیل مهراب قاسم‌خانی یادداشتی را به همین مناسبت و به عنوان اعتراف در ...

 • پایان کلاه قرمزی 94

         پایان کلاه قرمزی 94

         مجله فرهنگی هنری ایران من : در حالی که پخش نوروزی «کلاه قرمزی» در شبکه دو به پایان رسید، با توجه به تمرکز این مجموعه بر شخصیت جیگر می‌توان پیش‌بینی کرد فیلم جدید ...

 • سریال شهرزاد

         تکذیب حضور محسن چاوشی در سریال شهرزاد

         مجله فرهنگی هنری ایران من : عوامل سریال «شهرزاد» خبر حضور محسن چاوشی به عنوان خواننده تیتراژ این سریال را رد کردند. پیش از این خبرهایی منتشر شده بود که از حضور محسن ...

 • Benyamin1

         ماجرای بمب گذاری در کنسرت وین بنیامین بهادری + فیلم

         مجله فرهنگی هنری ایران من : شب گذشته ، شب زیاد خوبی برای طرفداران اتریشی بنیامین بهادری نبود ، کنسرت وین بنیامین بهادری بعد از بریک ، با دخالت پلیش اتریش روبرو شد ...

 • کیانوش سعیدی درگذشت...

         کیانوش سعیدی درگذشت…

         مجله فرهنگی هنری ایران من : کیانوش سعیدی ، خواننده ، آهنگساز و تنظیم کننده ، امروز درگذشت ، این خبر توسط دوستان نزدیکش در یکی از شبکه های اجتماعی منتشر شده ...