مجله فرهنگی – هنری ایران من

چهارشنبه ۲۶ تیر ۱۳۹۸ - Wednesday 17 July 2019
jamesfenton

شعر آنسوی: جیمز فنتون

جیمز فنتون James Fenton"" جیمز فنتون شاعر،روزنامه نگار،منتقد ادبی و استاد سابق دانشگاه آکسفورد وبرگزیده ی جایزه "پن پینتر" در زمینه ی آزادی زبان است.بیشتر درون مایه ی اشعار او را جنگ شکل می دهد. "گلوله و ...

by2

معرفی فیلم Venom

بخش پیشنهاد فیلم ما بعد از دو سال دوباره شروع شده . فیلم تخیلی venom رو برای شروع دوباره این بخش انتخاب میکنیم با بازی بی نظیر تام هاردی . این فیلم را پیشنهاد میکنیم ببینید و شما هم اگر فیلم ...

مخ پریشونهای شلم

نمایش کودک مخ پریشونهای شلم 22 و 23 و 24 شهریور 1396 تالار هنر

مجله فرهنگی هنری ایران من : نمایش کودک مخ پریشونهای شلم تالار هنر قیمت بلیت ها : 15 هزارتومان چهارشنبه 22 شهریور 1396 ساعت 18:00 پنج‌شنبه 23 شهریور 1396 ساعت 18:00 جمعه 24 شهریور 1396 ساعت 18:00 خرید اینترنتی : iranconcert.com   این برنامه برای تمام رده های سنی ...

جمعه 24 شهریور 1396 ساعت 21:30

جنگ معین شو 22 و 23 و 24 شهریور 1396 سالن اندیشه معلم

    مجله فرهنگی هنری ایران من : جنگ معين شو  سالن اندیشه معلم قیمت بلیت ها : از 30 تا 35 هزارتومان چهارشنبه 22 شهریور 1396 ساعت 20:30 پنج‌شنبه 23 شهریور 1396 ساعت 19:30 پنج‌شنبه 23 شهریور 1396 ساعت 22:00 جمعه 24 شهریور 1396 ساعت 19:00 جمعه 24 ...

شوایک

تئاتر شوایک از 5 تا 14 مهر ماه 1396 تالار وحدت

مجله فرهنگی هنری ایران من : تئاتر شوایک از تالار وحدت قیمت بلیت ها : از 25 تا 80 هزارتومان چهارشنبه 5 مهر 1396 ساعت 21:00 پنج‌شنبه 6 مهر 1396 ساعت 21:00 چهارشنبه 12 مهر 1396 ساعت 21:00 پنج‌شنبه 13 مهر 1396 ساعت 21:00 جمعه 14 مهر ...

هفتم پاییز

نمایش هفت عصر هفتم پاییز 24 و 26 و 27 و 28 و 29 و 30 و 31 شهریور 1396 سالن چهارسو تئاتر شهر

مجله فرهنگی هنری ایران من : فیلم هفت عصر هفتم پاییز سالن چهارسو تئاتر شهر قیمت بلیت ها : 25 هزارتومان جمعه 24 شهریور 1396 ساعت 19:45 یکشنبه 26 شهریور 1396 ساعت 19:45 دوشنبه 27 شهریور 1396 ساعت 19:45 سه‌شنبه 28 شهریور 1396 ساعت 19:45 چهارشنبه 29 شهریور ...

 • by2
 • مخ پریشونهای شلم
 • جمعه 24 شهریور 1396 ساعت 21:30
 • شوایک
 • هفتم پاییز
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (1 vote cast)
موضوع: اخبار,جهان,سینما,شنیده ها,فیلم   -   ۱ بهمن ۱۳۹۱   -   5,580 بازدید

فیلم های هنری 2013

مجله ایران من – حسین عیدی‌زاده: سال ۲۰۱۲ سال موفقیت و محبوبیت کارگردان‌های صاحب سبک، به ویژه مولفانی اروپایی بود.
«عشق» میشائیل هانکه نه تنها برنده جایزه نخل طلای کن و گلدن گلوب بهترین فیلم خارجی زبان شد، بلکه در پنج رشته هم نامزد اسکار شده که خودش اتفاق نادری است.
از طرفی فیلم‌هایی مثل «آن سوی تپه‌ها» ساخته کریستین مونگیو، «باربارا» کریستین پتسولد و «موتورهای مقدس» لئوس کاراکس همگی نظر مثبت منتقدان را به همراه داشته‌اند.
و حالا باید منتظر بود و دید در سال ۲۰۱۳ کدام یک از کارگردان‌های صاحب سبک اروپایی موفق می‌شوند نظر مثبت منتقدان و بینندگان را با خود همراه کنند.
آنچه می‌خوانید معرفی برخی از مهم‌ترین فیلم‌های هنری است که سال ۲۰۱۳ روی پرده می‌روند.

«کبوتری نشسته روی شاخه درخت در اندیشه هستی» / A Pigeon Sat on a Branch Reflecting on Existence
روی اندرسون سال‌ها پیش با دو فیلم «داستان عشق سوئدی» و «گیلیاپ» خود را به عنوان یکی از اسعدادهای سینمای سوئد مطرح کرد، اما بعد به شکلی عجیب نزدیک به ۳۰ سال از سینما دور بود تا اینکه سال ۲۰۰۰ با فیلم «آوازهایی از طبقه دوم» همه را شگفت‌زده کرد. او سال ۲۰۰۷ با «شما، زندگان» باز هم سینمادوستان را به حیرت واداشت.
«کبوتری نشسته…» سومین قسمت از سه‌گانه «آوازهایی از طبقه دوم» و «شما، زندگان» هستند. فیلم ترکیبی از تراژدی، طنز و فلسفه است و گفته می‌شود لحنی داستایووسکی‌وار دارد. فیلم دو شخصیت اصلی دارد؛ یکی فروشنده‌ای دوره گرد و دیگری مردی که دچار اختلال ذهنی است.
«کبوتری نشسته روی شاخه درخت در اندیشه هستی» / A Pigeon Sat on a Branch Reflecting on Existence
فیلم احتمالا در جشنواره فیلم کن به نمایش درمی‌آید.
«آتیلا مارسل» / Attila Marcel
انیمیشن‌سازهای متعددی بوده‌اند که وارد دنیای فیلم زنده شده‌اند؛ تیم برتن و براد برد دو تن از این افراد بودند که در ساختن فیلم زنده هم بسیار موفق بودند. حالا نوبت به سیلوین شومه کارگردان صاحب سبک فرانسوی رسیده است. شومه با دو انیمیشن بسیار موفق «سه‌قلوهای بولویل» و «شعبده‌باز» معروف است و حالا «آتیلا مارسل» را می‌سازد.
فیلم داستان مرد جوانی است که پس از مرگ والدینش در کودکی لال شده ، او یک نابغه موسیقی است و آشنایی با یک عطار موجب می‌شود خاطرات گذشته دوباره برایش زنده شوند شاید بتواند لال بودنش را درمان کند.
گیوم گویی نقش اصلی را در کنار ان لونی و ژان-کلود دریفوس بازی می‌کند. بسیاری منتظر هستند ببینند سبک خاص انیمیشن‌سازی شومه چطور به فیلم زنده راه پیدا می‌کند.
فیلم به احتمال بسیار زیاد در جشنواره فیلم کن به نمایش درمی‌آید.
«لعنتی‌ها» / Les Salauds
کلر دنیس نام بسیار آشنایی برای علاقه‌مندان به سینمای نوین فرانسه است. «ماده سفید» بیش از دیگر فیلم‌های او محبوب است. آخرین فیلم به نمایش درآمده او «۳۵ لیوان رام» بود و در یکی دو سال گذشته این کارگردان زاده آفریقا و فرانسوی‌تبار روزهای آرامی را پشت سر گذاشت و تنها فیلم کوتاه «To the Devil» را ساخت.
«لعنتی‌ها» داستان ناخدای یک کشتی باربری است که برای انتقام گرفتن از مردی که شوهر خواهرش را کشته به نامزد و پسر جوان او نزدیک می‌شود.
ونسان لیندن، کایرا ماسترویانی و لولا کرتن بازیگران فیلم هستند و با توجه به داستان و این بازیگران به نظر می‌رسد دنیس در این فیلم چهره دیگری از خود نشان می‌دهد. فیلم بیشتر یک تریلر است و مثل فیلم‌های قبلی دنیس مضمون پسااستعمارگرایی را بررسی نمی‌کند.
فیلم احتمالا در جشنواره فیلم ونیز روی پرده می‌رود، جاییکه دنیس از محوبیت بسیار بالایی برخوردار است.
«کالواری» / Calvary
ژان-مایکل مکدانا به همراه برادرش مارتین مکدانا (کارگردان «در بروژ» و «هفت روانی») از موفق‌ترین کارگردان‌های فیلم‌های جنایی مستقل بریتانیا هستند. ژان-مایکل مکدانا با ساختن «نگهبان» نشان داد چیزی کمتر از برادر نمایشنامه‌نویسش ندارد.
این کارگردان در فیلم جدیدش داستان یک کشیش را روایت می‌کند که در اتاقک اعتراف تهدید به مرگ می‌شود و حالا باید با سیاهی‌های محیط پیرامونش مبارزه کند. براندن گلیسن که در «نگهبان» نقش اصلی را بازی کرد در این فیلم نیز نقش کشیش را دارد.
فیلم به احتمال بسیار در جشنواره فیلم تورنتو روی پرده می‌رود.
«کامیل کلودل، ۱۹۱۵» / Camile Claudel, 1915
برونو دومن کارگردان فیلم‌های متفاوتی مثل «انسانیت» و «۲۹ نخل» است. او در فیلم جدیدش سراغ داستان کامیل کلودل مجسمه‌ساز معروف فرانسوی رفته است. خانواده این مجسمه‌ساز او را در یک آسایشگاه روانی بستری کردند و کامیل منتظر ملاقات برادرش است.
به نظر می‌رسد دومن با این فیلم سعی کرده فیلمی در جریان اصلی سینما بسازد، ژولیت بینوش نیز نقش اصلی را بازی می‌کند. پیش‌تر نیز داستان کامیل کلودل که در چهل و چندسالگی به دلیل شیزوفرنی در تیمارستان بستری شد و ۳۰ سال را در آنجا سپری کرد، با بازی ایزابل آجانی به تصویر کشیده شده بود.
 «کامیل کلودل، 1915» / Camile Claudel, 1915
دومن که فلسفه نیز خوانده است، مطمئنا در این فیلم سبک بصری و رویکرد متفاوت خود را تزریق می‌کند و با فیلم زندگینامه‌ای صاف و ساده‌ای روبرو نخواهیم بود. فیلم در جشنواره فیلم برلین به نمایش درمی‌آید.
«شرق» / The East
بریت مالیگان با دو فیلم مستقل «زمینی دیگر» و «آوای صدایم» در مقام فیلمنامه‌نویس و بازیگر خود را به عنوان یکی از چهره‌های متفاوت سینمای مستقل آمریکا معرفی کرده است. او که در «آوای صدایم» به همراه زال باتمانقلیچ تاثیر عضویت در یک فرقه را بررسی می‌کرد، در «شرق» نیز دوباره به همین موضوع پرداخته است.
داستان «شرق» درمورد زنی جوان است که در یک گروه تروریستی که به محیط زیست آسیب می‌رسانند نفوذ می‌کند، اما شیفته رهبر گروه و هدف آن‌ها می‌شود.
باتمانقلیچ کارگردان است و مارلینگ جدا از فیلمنامه‌نویسی، بازیگر نقش اصلی هم هست. بازیگران مطرحی مثل الکساندر اسکارسگارد، الن پیج و پاتریشیا کلارکسن در «شرق» باز می‌کنند.
فیلم بیستم ژانویه ۲۰۱۳ در جشنواره فیلم ساندنس به نمایش درمی‌آید.
«زمینی در انگلستان» / A Field in England
بن ویتلی نام آشنایی برای علاقه‌مندان سینما در ایران نیست اما او سال گذشته با فیلم «Sightseers» خود را به عنوان یک کارگردان مستقل آینده‌دار بریتانیایی معرفی کرد. فیلم جدید او داستان یک گروه در دوران جنگ داخلی بریتانیا است که در مزارع قارچ به دنیا یک گنج گمشده هستند.
«زمینی در انگلستان» چهارمین فیلم ویتلی است و بخشی از آن بطور بداهه ساخته شده است. فیلم ترکیبی از فیلم رنگی و سیاه‌وسفید است و از نظر مضمون یادآور فیلم هراسناک کلاسیک «ژنرال جادوگرکش» است.
«زمینی در انگلستان» / A Field in England
احتمال دارد اولین اکران فیلم در جشنواره فیلم کن باشد.
«جیمی پیکارد» / Jimmy Picard
آرنو دپلشن سال ۲۰۰۸ با فیلم «یک حکایت کریسمسی» خود را مطرح کرد. او در فیلم جدید خود داستان مردی را روایت می‌کند که پس از بازگشت از جنگ جهانی دوم دچار بحران روحی می‌شود و سراغ یک روانشناس می‌رود.
دپلشن که سال ۲۰۰۰ اولین فیلم انگلیسی زبان خود «ایشتارخان» را ساخته بود حالا دومین فیلم انگلیسی زبان خود را با بازی متیو آمالریک و بنیسیو دل‌تورو می‌سازد.
فیلم به احتمال زیاد در جشنواره فیلم کن روی پرده می‌رود.
«چهره عشق» / The Look of Love
مایکل وینترباتم یکی از پرکارترین کارگردان‌های سال‌های اخیر بریتانیا است. او کارگردان فیلم‌های مطرحی مثل «تو را می‌خواهم» و «روزهای شگفتی» است. او سال ۲۰۱۳ با دو فیلم «هر روز» و «چهره عشق» به سینما می‌آید.
«چهره عشق» داستان زندگی پل ریموند است که با ساختن فیلم‌های بی‌ارزش ثروت کلانی به جیب زد. فیلمنامه را مت گرین‌های نوشته که با نوشتن فیلمنامه «کنترل» به شهرت رسید. داستان فیلم در لندن دهه ۱۹۶۰ می‌گذرد. با توجه به تجربه‌گرایی پایان‌ناپذیر وینترباتم نمی‌توان مطمئن بود با چه فیلمی روبرو خواهیم شد.
آنا فریل، ایموجن پوتس، تسمی اگرتون و استفن فرای از بازیگران فیلم هستند. نقش اصلی فیلم را استیو کوگان بازی می‌کند. فیلم هشتم مارس در بریتانیا روی پرده می‌رود.
«سرنا» / Serena
در کالیفرنیای شمالی، در دوران رکود اقتصادی دهه ۱۹۳۰ آمریکا یک زوج تمام تلاش خود را می‌کنند تا ثروتمند شوند. برادلی کوپر و جنیفر لارنس که با بازی در «کتاب بارقه‌ امید» نشان دادند در کنار یکدیگر به شدت خوب بازی می‌کنند در این فیلم نقش زوج جوان را بازی می‌کنند.
فیلم براساس رمان محبوب سال ۲۰۰۹ ران رش به همین نام ساخته شده و پیش از این قرار بود دارن آرونوفسکی کارگردان آن باشد اما بالاخره سوزان بیر، کارگردان برنده اسکار فیلم «در دنیایی بهتر» کارگردان فیلم شد.
حال و هوای فیلم بین «خون به پا می‌شود» پل تامس اندرسون و نمایشنامه جاودانه «مکبث» توصیف شده است. توبی جونز و ریس ایفانس از دیگر بازیگران این فیلم هستند.
«سرنا» / Serena
فیلم احتمالا در جشنواره فیلم ونیز یا تورنتو روی پرده برود.
«ونوس در پوست خز» / Venus In Fur
رومن پولانسکی با آخرین فیلمش «کشتار» موفق نشد، موفقیت و محبوبیت «بچه رزماری» یا «محله چینی‌ها» را تکرار کند. کارگردانی که این روزها بسیار از روزهای اوج خود دور شده امیدوار است با «ونوس در پوست خز» دوباره به سطح اول فیلمسازی برگردد.
فیلم داستان یک کارگردان/بازیگر تئاتر است که می‌خواهد نمایشی درمورد سادومازوخیسم را روی پرده ببرد و به دنبال بازیگر مناسبی برای نمایشش می‌گردد. پولانسکی «کشتار» را براساس نمایشنامه معروف فرانسوی یاسمینا رضا به نام «خدای کشتار» ساخته بود و حالا «ونوس در پوست خز» را براساس نمایشنامه‌ای به همین نام نوشته دیوید آیوز می‌سازد که نامزد جایزه تونی بود.
این اولین فیلم فرانسوی زبان پولانسکی پس از مدت‌هاست و امانوئل سینه و لویی گرل در آن نقش‌های اصلی را بازی می‌کنند. فیلم احتمالا در ونیز یا کن روی پرده برود.
«وداع با زبان» / Adieu au langage
ژان لوک گدار نیازی به معرفی ندارد. در کارنامه او شاهکارهای بسیاری دیده می‌شود؛ «از نفس افتاده»، «زن، زن است»، «پی‌یرو خله»، «آخر هفته»، «آلمان، سال صفر» و «در ستایش عشق» مشتی نمونه خروار هستند. دو سال پیش او با فیلم «فیلم سوسیالیسم» بسیاری را شگفت‌زده و عده‌ای را هم عصبانی کرد.
او که گفته بود «فیلم سوسیالیسم» فیلم آخرش است، حالا با «وداع با زبان» بازگشته که بطور سه‌بعدی ساخته می‌شود. تعریف داستان فیلم‌های گدار کمکی به بیننده نمی‌کند، چراکه آنچه روی پرده می‌بیند تجربه‌ای متفاوت خواهد بود. با این حال گدار گفته: «فیلم داستان زن و شوهری است که دیگر به یک زبان حرف نمی‌زنند. در این بین سگ آنها دخالت می‌کند و به جای هر دو نفر صحبت می‌کند. خودم نمی‌دانم چطور فیلم را بسازم!»
فیلم احتمالا در جشنواره فیلم کن روی پرده برود. بازیگران فیلم همگی فرانسوی هستند.
«بهشت: امید» / Paradies: Hoffnung
اولریش سیدل، مستندساز است و گاه فیلم سینمایی هم می‌سازد. شهرتش در پرداختن گستاخانه و جسورانه به موضوعاتی چون مد لباس و ایمان است. معروف‌ترین فیلم‌هایش «روزهای سگی» و «واردات/صادرات» هستند که نمایش دومی در کن با استقبال منتقدان همراه شد.
او دو سال گذشته را به ساخت سه‌گانه‌اش مشغول بوده. دو فیلم اول «بهشت: عشق» و «بهشت: ایمان» بودند. فیلم اول در جشنواره فیلم کن به نمایش درآمد و نامزد نخل طلای کن بود، فیلم دوم در جشنواره فیلم ونیز روی پرده رفت و برنده جایزه ویژه هیئت داوران شد.
«بهشت: امید» / Paradies: Hoffnung
فیلم سوم «بهشت: امید» قرار است در جشنواره فیلم برلین روی پرده برود. این فیلم نیز مانند دو اثر قبلی تنهایی انسان مدرن را بررسی می‌کند و شخصیت‌های اصلی آن اغلب نوجوان هستند.
«سوءاستفاده از نقطه ضعف» / Abus de Faiblesse
کاترین بریا کارگردان جنجالی فیلم‌هایی مثل «رومانس ایکس» و «آناتومی جهنم» و «دختر چاق» است که در سال‌های اخیر فیلم‌های «آرام‌تر» و بدون جنجالی مثل «ریش آبی» را ساخته. او که در جشنواره فیلم کن و برلین تحسین شده، این بار ایزابل اوپر را به عنوان بازیگر نقش اصلی فیلم به نام مو انتخاب کرده.
بریا این فیلم را براساس رمانی نوشته خودش می‌سازد. این فیلم شخصی‌ترین کار بریا است چراکه بریا رمان را براساس تجربه خودش از دوستی با یک خلافکار نوشته است. خلافکاری که در هالیوود مشهور بود و ۸۵۰ هزار یورو از بریا قرض گرفت و هرگز بازپس نداد.
احتمالا فیلم در جشنواره فیلم کن روی پرده برود.

منبع : خبر آنلاین

فیلم های هنری ۲۰۱۳, ۱۰٫۰ out of 10 based on 1 rating

توجه کنید که نظرتان در ارتباط با همین مطلب باشد. در غیر اینصورت می‌توانید از فرم تماس استفاده نمایید.

نظراتی که با کلمات کلیدی ثبت شوند، حاوی الفاظ زشت، تبلیغاتی، سیاسی و یا توهین به اشخاص باشند، منتشر نخواهند شد.

برای پاسداشت زبان فارسی ، فقط فارسی تایپ نمایید و از فینگلیش نویسی خودداری کنید

 • سریال شب های برره

         اعتراف مهراب قاسم‌خانی در مورد سریال شب های برره

         مجله فرهنگی هنری ایران من : 18 فروردین سالروز تولد مهران مدیری کارگردان و بازیگر مطرح کشورمان بود و به همین دلیل مهراب قاسم‌خانی یادداشتی را به همین مناسبت و به عنوان اعتراف در ...

 • پایان کلاه قرمزی 94

         پایان کلاه قرمزی 94

         مجله فرهنگی هنری ایران من : در حالی که پخش نوروزی «کلاه قرمزی» در شبکه دو به پایان رسید، با توجه به تمرکز این مجموعه بر شخصیت جیگر می‌توان پیش‌بینی کرد فیلم جدید ...

 • سریال شهرزاد

         تکذیب حضور محسن چاوشی در سریال شهرزاد

         مجله فرهنگی هنری ایران من : عوامل سریال «شهرزاد» خبر حضور محسن چاوشی به عنوان خواننده تیتراژ این سریال را رد کردند. پیش از این خبرهایی منتشر شده بود که از حضور محسن ...

 • Benyamin1

         ماجرای بمب گذاری در کنسرت وین بنیامین بهادری + فیلم

         مجله فرهنگی هنری ایران من : شب گذشته ، شب زیاد خوبی برای طرفداران اتریشی بنیامین بهادری نبود ، کنسرت وین بنیامین بهادری بعد از بریک ، با دخالت پلیش اتریش روبرو شد ...

 • کیانوش سعیدی درگذشت...

         کیانوش سعیدی درگذشت…

         مجله فرهنگی هنری ایران من : کیانوش سعیدی ، خواننده ، آهنگساز و تنظیم کننده ، امروز درگذشت ، این خبر توسط دوستان نزدیکش در یکی از شبکه های اجتماعی منتشر شده ...